نحوه تیز کردن تیغ تراش

نحوه تیز کردن تیغ تراش

تاریخ انتشار: 1400/03/09
زمان مطالعه: 4 دقیقه

حتی بهترین تراش هم روزی کند می‌شود و مانند روز اولش مدادها را تیز نمی‌کند. معمولا وقتی وسایل درست کار نمی‌کنند قبل از تصمیم برای جایگزین کردن یک وسیله‌ی جدید، به فکر راه‌های تعمیر آن می‌افتیم. بنابراین وقتی مدادهایمان درست تراشیده نمی‌شوند، به فکر تعمیر تراش رومیزی یا دستی می‌افتیم.

اگر برای شما نیز این سوال وجود دارد که " چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم؟ " با بادپرک تا انتهای متن همراه باشید.

نحوه تیز کردن مداد تراش
تذکر بسیار مهم: قبل از شروع مقاله ذکر این نکته ضروری است که بچه‌ها به هیچ‌وجه نباید دست به انجام این عمل بزنند و این کار باید به دست بزرگ‌ترهای گرامی انجام شود.

چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم ؟

برای تیز کردن تیغ تراش باید مراحل زیر به ترتیب انجام شود:

۱. پیدا کردن پیچ گوشتی یا ابزار مناسب

در نحوه تیز کردن تراش، ابتدا با توجه به اندازه پیچ و شیار آن یک پیچ‌گوشتی مناسب انتخاب می‌کنیم. از آن‌جا که پیچ تراش بسیار ظریف است، از هر ابزاری نمی‌توان برای باز کردنش استفاده کرد.

بیشتر پیچ‌های استفاده شده در وسایل و دستگاه‌ها نسبتا درشت هستند. پیچ‌گوشتی‌هایی هم که در جعبه‌های ابزار دم دستی وجود دارند، متناسب با آن‌ها انتخاب شده‌اند.

پیچ گوشتی‌هایی که در کیت عینک‌ها هستند، احتمالا در باز کردن تیغ تراش هم به کارمان بیایند. در صورتی که آن را نیز در اختیار ندارید، از یک سنجاق‌سرِ فلزی که سرِ صافی دارد، استفاده کنید.

۲. قرار دادن مداد تراش روی یک سطح صاف

پیش از آن‌که بدانیم چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم باید نکات ایمنی را هم در نظر داشته باشیم. اگرچه تیغ تراش برای تراشیدن مداد تیزی کافی را ندارد، ممکن است به دستتان آسیب برساند. بنابراین مدادتراش را حتما روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید.

مثلا یک میز یا پیشخوان محکم برای آن مناسب است. تراش را به شکلی قرار دهید که تیغ آن رو به بالا باشد.

پیشنهاد بادپرکی: اگر شما نیز از علاقمندان به وسایل فانتزی هستید، حتما روی لینک روبرو کلیک کنید. " لوازم تحریر فانتزی "

۳. باز کردن پیچ تراش

برای باز کردن پیچ، ابزار مناسب را به صورت عمودی در دستی که همیشه کارها را با آن انجام می‌دهید بگیرید. با دست دیگر مدادتراش را کاملا ثابت نگه دارید. نحوه نگه داشتن باید به صورتی باشد که تیغه هم ثابت بماند.

نحوه تیز کردن تراش - بازکردن پیچ تراش

توصیه می‌کنیم بدنه تراش را از پهلوها با انگشت وسط و شست نگه دارید و انگشت اشاره را نیز روی یک گوشه تیغه قرار دهید تا ثابت بماند. با کمک ابزار، پیچ را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بپیچانید و باز کنید. تیغه را با دست برندارید. به جای آن بدنه مدادتراش را قدری تکان دهید یا کف دست دیگرتان برگردانید تا تیغه از آن جدا شود.

۴. استفاده از کاغذ سنباده یا سنگ چاقو

یک مرحله‌ی مهم یعنی باز کردن تیغ تراش با موفقیت انجام شده است. حالا به کاغذ سنباده یا سنگ چاقو تیز کنی نیاز داریم تا تیغ را با آن تیز کنیم.

تیغه را از قسمتی که بُرنده نیست، محکم در دست بگیرید و سمت بُرنده‌ی آن را روی سنگ چاقو تیز کنی یا کاغذ سنباده بکشید. در هنگام انجام این کار کاملا مراقب دستتان باشید. باید مراقب باشید تیغه تکان نخورد یا از بین انگشتانتان در نرود.

تیغه را برگردانید و پشت آن را نیز روی سطح تیز کن بکشید. هرچه زمان بیشتری بگذارید و تیغه را بیشتر روی سنگ یا سنباده بکشید، نتیجه بهتری می‌گیرید. سپس با کمک یک دستمال آن را پاک کنید.

نحوه تیز کردن تراش - چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم؟

۵. بستن تیغه سر جای خود

حالا تیغه تا حد امکان تیز شده است. آن را در محل خود روی بدنه مداد تراش قرار دهید. پیچ تیغه را نیز در جای خود بگذارید و کمی با دو انگشت در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا جای خود را پیدا کند. حالا به همان شیوه که هنگام باز کردن پیچ، تراش را نگه داشته بودید، نگه دارید.

پیچ‌گوشتی ظریف یا هر ابزار دیگری که استفاده کرده بودید را این بار برای بستن پیچ به کار بگیرید. با چرخش ابزار در جهت عقربه‌های ساعت، پیچ کوچک به تدریج پایین می‌رود و در جای خود محکم می‌شود.

نکات تکمیلی در رابطه با نحوه تیز کردن تراش

دانستیم که باید چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم. خوب است به این نکات تکمیلی نیز توجه کنید:

۱. برخی از تولیدکنندگان همراه با تراش تولید شده، یک تیغه یدک نیز قرار می‌دهند. به این ترتیب، در صورت کند شدن تیغه‌ی اول کافی است همان مراحل باز کردن تیغه تراش را انجام دهید. سپس به جای تیز کردن، تیغه‌ی دوم را در جای آن قرار دهید و با پیچ ثابت کنید.

۲. تعمیر تراش رومیزی و برقی به دلیل ساختار کاملا متفاوتی که دارد، با این روش امکان‌پذیر نیست.

۳.اگر تیغه مدادتراش را دور می‌اندازید، لطف کنید و آن را حتما در یک تکه کاغذ یا دستمال کاغذی بپیچید. در غیر این صورت می‌تواند کیسه زباله را پاره کند یا به دست عزیزان زحمت‌کشی که زباله‌ها را جابه‌جا و تفکیک می‌کنند، آسیب برساند.

۴. تیغه‌ی مدادتراش بسیار تیز و برنده است. در برداشتن و حرکت دادن آن بسیار احتیاط کنید. 

چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم؟

سخن آخر

با دانستن این که چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم، می‌توانیم مدادتراش را برای مدت طولانی تری استفاده کنیم. شاید به فکر خرید یک مدادتراش جدید افتاده باشید.

اما بهتر است اول نحوه تیز کردن تراش را امتحان کنید. اگر این روش کاربردی بود، در صورت تمایل می‌توانید تراش نو یا هزینه‌ی آن را به یک دانش‌آموز نیازمند اهدا کنید. 

 

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak