بهترین مداد تراش و تراش رومیزی بازار کدامند؟

بهترین مداد تراش و تراش رومیزی بازار کدامند؟

تاریخ انتشار: 1400/02/30
زمان مطالعه: 7 دقیقه

کیفیت ابزاری که مدادهای را با آن می‌تراشیم و آماده می‌کنیم، بسیار مهم است. به همین دلیل،این پرسش که بهترین تراش کدام است، خصوصا در فصل خرید نوشت‌افزار مدرسه مطرح می‌شود.

واقعیت این است که بهترین مداد تراش برای هرکس بنابر نوع استفاده، تعریفی دارد. ممکن است برای یک نفر تراش رومیزی مناسب باشد و برای شخصی دیگر تراش فانتزی.

در این مطلب بهترین تراش برای مدرسه و فعالیت‌های هنری و حرفه‌ای را با هم بررسی کرده و به صورت مفصل در رابطه با هرکدام توضیحات لازم را بیان می‌کنیم. همچنین درباره بهترین تراش از نظر قیمت نیز سخن خواهیم گفت.

بهترین مداد تراش

با بادپرک (فروشگاه آنلاین لوازم تحریر) تا انتهای متن همراه باشید.

ویژگی‌های کلی یک مداد تراش خوب

از خود بپرسید هدف از تهیه و استفاده از مداد تراش چیست؟ پاسخ ساده و صریح است، دقیقا به تیزی تیغه مداد تراش!

می‌خواهیم مغز مدادهایمان را با کمک آن برای نوشتن، علامت‌زدن، ترسیم یا رنگ‌آمیزی آماده کنیم.

بنابراین ویژگی‌های اصلی بهترین تراش که در راهنمای خرید مداد رنگی مورد توجه است، این‌ها هستند:

۱. تیغه‌ی با کیفیت:

کار اصلی را همین قطعه در انواع مداد تراش انجام می‌دهد. برای آن‌که مداد شما خوب تراشیده شود، نیاز به یک تیغه‌ی تیز و محکم دارید.

معمولا تیغه‌ها از استیل یا فولاد ضد زنگ تهیه می‌شوند. تیغه‌ها پس از مدت‌زمانی که از استفاده‌شان گذشت، کند می‌شوند. برای ماندگاری بیشتر تیغه خصوصا باید به بچه‌ها گفت مداد تراش خود را فوت نکنند، زیرا رطوبت سبب زودتر زنگ‌زدن و کندی تیغه می‌شود.

آنگاه نیاز است بدانیم که چگونه تیغ مداد تراش را تیز کنیم یا تراش خود را عوض کنیم؛ البته گاهی با برخی از تراش‌ها یک تیغه یدکی به فروش می‌رسد. 

۲. پیچ و قطعات محکم:

در تراش‌های معمولی تیغه با کمک یک پیچ در وسط به بدنه‌ی تراش وصل می‌شود و روی آن ثابت می‌ماند. پیچ‌ها نیز معمولا ساخته شده از فلز مقاوم و بادوام هستند.

اگر خود پیچ یا جایگاه اتصال آن استحکام و استاندارد لازم را نداشته باشد، تیغه در جای خود حرکت می‌کند و مداد به درستی تراشیده نمی‌شود.

ویژگی‌های کلی یک مداد تراش خوب - پیچ و قطعات محکم

۳. بدنه‌ی خوش‌دست:

مدادتراش وسیله‌ای است که آن را زیاد در دست می‌گیریم. بنابراین بهترین مداد تراش معمولی یا مخزن‌دار آن است که راحت در دست جای بگیرد و ارگونومی خوبی حین تراشیدن داشته باشد.

درمورد بهترین تراش رومیزی یا برقی موضوع قدری فرق می‌کند. در تراش رومیزی این دستگیره است که باید خوش‌دست باشد. معمولا شیارهای روی بدنه یا دستگیره انواع تراش‌ها ایجاد می‌شود تا مانع از سر خوردن در دست باشد.

تراش‌های برقی نیز با توجه به این‌که با نیروی الکتریکی کار می‌کنند، استانداردهای خاص خود را در بدنه دارند.‌ درباره تراش برقی حتما مقاله " تراش برقی چیست؟ " را مطالعه کنید. شاید این نوع تراش برای شما کارایی داشته باشد.

۴. ابعاد مناسب تراش:

این‌که دست شما با کدام تراش راحت‌تر است را تنها خودتان می‌توانید طبق تجربه دریابید.

برخی تراش‌ها که بسیار ریز و ظریف هستند، ممکن است تراش خوش‌دستی برای خود ما محسوب نشوند اما می‌توانند بهترین تراش برای کودک ما باشند.

برای برخی دیگر نیز، بهترین مداد تراش انواع بزرگ است. تراش‌های مخزن دار به دلیل بهره‌مندی از مخزن، ابعاد بزرگ‌تری دارند.

۵. مخزن:

این‌که تراش از مخزن بهره‌مند باشد یا نه تا حدی به سلیقه‌ی افراد هم مربوط است اما در کل، مخزن یک مزیت محسوب می‌شود. تراشیدن همیشه پسماند به دنبال دارد.

تراش مخزن دار - بهترین تراش

تراشه‌ها گاهی برای کار مزاحمت ایجاد می‌کنند یا اگر روی صفحه کاغذ، میز یا جای دیگر بریزند، آن‌جا را آلوده می‌کنند. از سوی دیگر همیشه هم نمی‌توان یک سطل زباله نزدیک خود داشت. تراش مخزن‌دار ما را از این مشکلات رها می‌کند.

به علاوه اینکه امروزه تکنیک های " نقاشی با تراشه مداد " بسیار به‌روز و پرطرفدار شده‌اند و مخزن می‌تواند به شما در فراهم کردن تراشه‌های مورد نیاز برای نقاشی کمک کند. 

بهترین تراش برای مدرسه

تراش‌هایی که بچه‌ها می‌خواهند با خود حمل کنند، نمی‌‌تواند بزرگ و سنگین باشد. بنابراین باید از انواع تراش معمولی یا مخزن‌دار دستی کوچک استفاده کنند.

تراش فانتزی می‌تواند علاقه و توجه بچه‌ها را بیشتر جلب کند. خوشبختانه تولیدکنندگان داخلی در زمینه تولید انواع تراش از جمله بهترین تراش های فانتزی رومیزی، معمولی، مخزن‌دار و ... تنوع خوبی ایجاد کرده‌اند.

بهترین تراش برای مدرسه

بهترین مداد تراش در مدل‌های متنوع فانتزی برای دختران، پسران یا هردو طراحی و تولید می‌شود. این تراش‌ها در انواع گوناگون معمولی، دستی مخزن‌دار، رومیزی و برقی در بازار موجود است.

بچه‌ها دائم نیاز دارند از تراش استفاده کنند بنابراین بهترین مداد تراش برای آنان باید باکیفیت و بااستحکام باشد. اما از آن‌جا که خیلی راحت ممکن است این وسیله را گم کنند، بهتر است نوع گران‌قیمتی برایشان تهیه نکنید.

بهترین تراش رومیزی نیز در طرح‌های زیبا، فانتزی و متنوعی برای استفاده بچه‌ها در منزل تولید می‌شود. این تراش‌ها با مدل‌های زیبا و رنگ‌های جذابی که دارند، می‌توانند بچه‌ها را به نوشتن تکالیف مدرسه علاقه‌مند کنند. ضمنا از تشویق آن‌ها به نقاشی با تراشه های مداد رنگی غافل نباشید.

بیشتر بخوانید: " راهنمای خرید تراش مناسب "

بهترین تراش برای کارهای هنری و حرفه ای

در انواع نقاشی‌های سیاه‌قلم یا مدادرنگی، مداد تراش استفاده‌ای حرفه‌ای دارد. همچنین در نقشه‌کشی‌ها و هر فعالیت دیگری که مداد در آن کاربرد داشته باشد، از مدادتراش نیز استفاده می‌شود.

بهترین مداد تراش برای کارهای هنری و حرفه‌ای باید دارای این ویژگی‌ها باشد:

  • دوام و استحکام: بهترین تراش برای هنر و حرفه، به عنوان ابزاری که دائم در کار استفاده می‌شود، آن است که دوام کافی داشته باشد.
  • کیفیت و کارایی مناسب: بهترین مداد تراش خصوصا در کارهایی که ظرافت در آن‌ها مطرح است، باید مدادها را خیلی خوب بتراشد. تراش نباید به مداد آسیب برساند. اگر قطعات از کیفیت کافی برخوردار باشند و محکم در جای خود ثابت شده باشند، این کارایی محقق می‌شود.
  • مخزن‌دار بودن: تراشی که دائم در کار است، باید مخزن داشته باشد تا کاربر را دچار مشکلاتی چون مزاحمت تراشه‌ها نکند.

بهترین تراش برای کارهای هنری و حرفه ای

جالب است بدانید بهترین تراش رومیزی و برقی مخزن‌دار برای افرادی که به صورت حرفه‌ای با انواع مداد کار می‌کنند، در داخل کشور تولید می‌شود.

بهترین تراش رومیزی

حالا که متولدین دهه شصت خودشان پدر یا مادر شده‌اند، شاید هنگام خرید نوشت افزار برای فرزندانشان یاد خاطرات دوران تحصیل خود بیفتند.

یک تراش رومیزی مکانیکی در آن زمان میان انبوه تراش‌های معمولی گرد و مستطیل‌شکلِ رنگارنگ، ابهتی بی‌رقیب داشت! یک محصول خاص و لوکس که تمام بچه‌ها آن را نداشتند.

اما امروز تولیدکنندگان ایرانی انواع و اقسام تراش‌های رومیزی رنگارنگ و فانتزی را تولید می‌کنند. قیمت این تراش‌های رومیزی ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی آن مناسب‌تر است. ضمن این‌که با خرید آن از تولیدکننده‌ی ایرانی نیز حمایت می‌شود.

سی بی اس و هدهدک از جمله تولیدکنندگان خوب نوشت افزار ایرانی هستندکه تراش رومیزی فانتزی تولید می‌کنند.

بهترین تراش رومیزی

بهترین تراش رومیزی باید از قطعات محکمی ساخته شده باشد. بدنه‌ی این تراش‌ها معمولا از استیل یا پلاستیک مقاوم و فشرده است که سال‌های سال دوام دارد.

مهم ترین مزایا تراش رومیزی عبارت است از :

  1. مخزن تراش رومیزی بزرگ است و به این زودی پر نمی‌شود.
  2. میزتان همیشه تمیز است.
  3. تراش‌های رومیزی معمولا تیغه‌های باکیفیتی دارند که به این زودی‌ها کند نمی‌شود (البته برخی از آن‌ها دارای تیغه‌ی یدک هستند).
  4. طرز استفاده از تراش رومیزی آسان است. 
     

سخن آخر

با شناخت از نکاتی که گفته شد، می‌توانیم بهترین تراش مناسب کار خود را انتخاب کنیم. کودکان از تراش‌های فانتزی خوششان می‌آید اما بزرگ‌ترها باید علاوه بر آن، به استحکام و کارایی نیز توجه کنند. بهترین مداد تراش باید از اجزای باکیفیتی ساخته شده باشد تا سال‌های سال برای شما کار کند. 

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak