روش تعمیر مداد نوکی و راه‌های نگهداری آن

روش تعمیر مداد نوکی و راه‌های نگهداری آن

تاریخ انتشار: 1400/01/04
زمان مطالعه: 8 دقیقه

حتی بهترین مداد نوکی هم ممکن است گاهی کارکرد خوبی نشان ندهد. مشکل از چه می‌تواند باشد؟ بیایید ببینیم دلایل کارکرد نامناسب و روش تعمیر مداد نوکی چیست. همچنین ببینیم چطور می‌شود دوام مداد نوکی را بیشتر کرد.

دلایل خرابی مداد نوکی

مداد نوکی نوشت‌افزاری است که کار با آن کمتر از مدادهای معمولی دشواری دارد. دلیل آن این است که نیاز به تراشیدن ندارد و نوک آن به راحتی تجدید می‌شود. همچنین نوشت‌افزاری است که خودش هم عمر و دوام خوبی دارد و تنها کافی است نوک آن را شارژ کنیم.

اگر یک نمونه‌ی مناسب را انتخاب کنید و بخرید، احتمالا اتود شما تا مدت های نیاز به تعمیر نداشته باشد(پیشنهاد می کنیم در این خصوص مقاله " راهنمای خرید اتود " را حتما مطالعه کنید). 

روش تعمیر مداد نوکی - علت خرابی

مداد نوکی دستگاهی ساده است و چندان دچار اشکال و خرابی نمی‌شود. با این‌حال گاهی ممکن است عواملی سبب خرابی و عدم کارکرد صحیح آن شود، از جمله:

  • گرفتگی مجرا و اجزای مدادنوکی
  • زنگ‌زدگی قطعات داخلی مثل فنر در اثر وارد شدن آب
  • شکستگی و آسیب قطعات داخلی و خارجی در اثر ضربه یا سقوط
  • خراب شدن پاک‌کن

گیر کردن نوک و انسداد مجرا رایج‌ترین مسئله‌ای است که ما را به تعمیر اتود نیازمند می‌کند. آیا خودمان می‌توانیم آن را تعمیر کنیم؟ معمولا بله.

با ادامه مطلب همراه باشید.

روش تعمیر مداد نوکی هنگام گیر کردن نوک

چنان‌که گفتیم اتود دستگاه پیچیده‌ای ندارد. بیشترین مشکل با آن زمانی است که مسیر نوک دچار گرفتگی می‌شود. دلایل آن مختلف هستند.

دلایل گرفتگی در مداد نوکی:

۱. معمولا وقتی این اتفاق رخ می‌دهد که یک تکه کوچک نوک در مجرا یا لوله‌ی مداد نوکی گیر می‌کند. این تکه‌ نوک ریز، مانع از هل دادن نوک به سمت پایین و تجدید نوک می‌شود. هرچه ضخامت نوک اتود کم‌تر باشد، این اتفاق بیشتر ممکن است رخ دهد. البته در سایر اتودهای ضخیم‌تر نیز ناممکن نیست.

۲. ورود گردوغبار یا هر شیء ریز اضافه‌ی دیگر در اجزای مداد نوکی می‌تواند آن را دچار گرفتگی کند. تجمع گردوغبار و آلودگی می‌تواند کاری کند که اجزای داخلی مداد نوکی به درستی کار نکنند.

۳. قبلا هم تأکید داشته‌ایم که هر مداد نوکی باید با نوک مناسب خود شارژ شود. اگر مثلا نوکی ضخیم‌تر را داخل مدادنوکی قرار دهیم، ممکن است در محفظه گیر کند.

اگر ضخامت نوک کمتر از استاندارد مداد نوکی باشد هم احتمالا از داخل محفظه بیرون می‌افتد و نمی‌توانید با آن کار کنید.

۴. در محفظه‌ی مداد نوکی می‌توان دو یا سه عدد نوک قرار داد تا یکی پس از دیگری استفاده شوند. اما اگر این تعداد بیش از حد متعارف شود، حتما گرفتگی ایجاد می‌کند. 

روش تعمیر مداد نوکی - دلایل گرفتگی در مداد نوکی

روش تعمیر مداد نوکی با مشکل گرفتگی

تعمیر اتود چندان کار دشواری نیست و خودتان هم از پس انجامش برمی‌آیید. در صورت گرفتگی گاهی تنها با یک تلنگر کوچک می‌توانید آن را برطرف سازید اما اگر حل نشد، این چند روش تعمیر مداد نوکی را امتحان کنید:

۱. استفاده از میله‌ی تمیز کننده:

معمولا در مدادنوکی‌ها خصوصا محصولاتی که بسیار حرفه‌ای طراحی شده‌اند، این میله‌ یا سوزن ظریف، همراه محصول است.

در بخش انتهایی مداد نوکی همان قسمتی که در برخی پاک‌کن قرارگرفته‌، سوزنی است که مخصوص تمیز کردن مجراها از خرده‌نوک‌ها و جرم‌هاست.

همچنین ممکن است همراه با پکی که در آن مداد نوکی و بسته‌های نوک آن قرار دارند، این میله‌ی ظریف را دریافت کرده باشید.

روش تعمیر مداد نوکی - استفاده از میله تمیز کننده

تنها کاری که باید بکنید این است که اجزای مداد نوکی را ازهم جدا کنید. سپس این میله را از تمام قسمت‌هایی که نوک از آن عبور می‌کند، رد کنید تا گرفتگی‌ها را باز کند.

۲. اگر میله‌ی تمیز کننده‌ای نیست:

اگر همراه مداد نوکی خود هیچ میله‌ی تمیزکننده‌ی مخصوصی دریافت نکرده‌اید، می‌توانید از شیء مشابهی کمک بگیرید. مثلا یک سوزن یا سنجاق ظریف را برای آن امتحان کنید. البته باید خیلی مراقب باشید.

مجراهای مدادنوکی خصوصا مداد نوکی فانتزی بسیار ظریف است و سوزن‌ها معمولا ضخیم‌تر از آن هستند. اما می‌توان سوزن‌هایی نظیر سوزن منجوق‌دوزی را که ظریف‌تر است، برای این کار انتخاب کرد.

روش تعمیر مداد نوکی - استفاده از سوزن

در هر صورت پیش از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که کار شما مشکل را پیچیده‌تر نمی‌کند.

 

نحوه استفاده از میله در روش تعمیر مداد نوکی

می‌توانید بدون بازکردن اجزا، از میله استفاده کنید. به این صورت که مداد نوکی را وارونه نگه دارید و دکمه را فشار دهید و نگه دارید.

میله‌ی پاک‌سازی را وارد مجرا کنید و تا آخرین حد ممکن داخل محفظه ببرید. در این مسیر اگر گرفتگی وجود داشته باشد، حتما آن را حس خواهید کرد. البته دقت کنید که فشار ناگهانی وارد نکنید زیرا ممکن است قطعات داخلی آسیب ببینند. 

روش تعمیر مداد نوکی - نحوه استفاده از میله در روش تعمیر مداد

می‌توانید روش تعمیر مداد نوکی را با باز کردن اجزا امتحان کنید. وقتی اجزای مداد نوکی را از هم باز کردید، آن‌هارا قدری تکان دهید. به این ترتیب برخی خرده‌ها و آلودگی‌هایی که در آن‌ها مانده‌اند، بیرون می‌افتند. سپس با میله یا سوزن قسمت‌های باقی‌مانده را تمیز کنید. 

همه‌ی اجزا را از نظر سلامت بررسی کنید. اگر قطعات دچار زنگ‌زدگی یا شکستگی شده باشند، احتمالا روش تعمیر اتود دیگر به کارتان نمی‌آید. در این شرایط باید به فکر یک اتود نو باشید.

روش تعمیر مداد نوکی در صورت خرابی پاک‌کن

این کار خیلی بامزه است. مشکل تمام شدن پاک‌کن یا خراب شدن آن مشکل مهمی نیست اما می‌توانید در صورت تمایل این روش را امتحان کنید.

قطعات باقی‌مانده از پاک‌کن قدیمی را خارج کنید. می‌توانید این کار را با سوزن یا ابزار فلزی ظریف و کوچک انجام دهید. قسمتی از یک پاک‌کن را که از تمیزکاری آن رضایت دارید، برش دهید.

دقت کنید این تکه باید به اندازه‌ای باشد که در قسمت انتهای مدادنوکی به خوبی ثابت بماند. پس باید نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد. 

هم چنین دقت کنید که پاک‌کن انعطاف دارد و می‌توانید آن را قدری بزرگ‌تر گرفته و با فشار در محل قرار دهید. اگر اتود فلزی است، می‌توانید با یک انبر ظریف بخش مربوط به نگهداری پاک‌کن را قدری فشرده کنید تا پاک‌کن را بهتر نگه دارد.

توجه کنید که می‌توانید پیش از قرار دادن پاک کن، انتهای آن را مقداری چسب بزنید تا ثابت بماند.

اصول نگهداری اتود

روش تعمیر مداد نوکی را آموختیم اما پیش‌گیری همیشه بهتر از درمان است! اگر دوست دارید از وسیله‌ای که خریده‌اید نهایت استفاده را ببرید (و کیست که دوست نداشته باشد!) روش‌های صحیح استفاده و نگهداری را رعایت کنید. 

۱. میزان فشار دست را در حالت اعتدال حفظ کنید:

مداد نوکی وسیله‌ای کاربردی اما بسیار ظریف و حساس است. اگر هنگام نوشتن به آن فشار زیاد وارد کنید، هم احتمال دارد نوک آن زودتر بشکند و هم قسمت جلوی آن آسیب ببیند. پس زمانی که می‌نویسید، فشار دست را کنترل کنید. این کار به نوعی اصلاح روش نوشتن هم هست.

روش نگهداری اتود - اعتدال میزان فشار دست

۲. به مدادنوکی ضربه وارد نکنید:

اجزای مداد نوکی نازک‌تر و ظریف‌تر از مداد معمولی هستند. اگر عادت دارید در مواقعی که چیزی نمی‌نویسید یا در حال فکر کردن هستید، مداد نوکی را مثلا روی لبه میز بکوبید، به زودی چیزی از مداد نوکی شما باقی نمی‌ماند. پس هرچه زودتر این عادت را ترک کنید. 

۳. مواظب سقوط مداد نوکی باشید:

این توصیه خصوصا برای دانش‌آموزان کم‌سن ضروری است. اگر وسایل خود را روی میز رها می‌کنید تا به زمین بیفتند، لطفا این‌ ظلم را در حق مداد نوکی نکنید. یک سقوط کافی است که نوک داخل مداد خرد شود و یا برخی از اجزای آن آسیب جدی ببینند.

۴. مداد نوکی را در معرض حرارت قرار ندهید:

اتود شما چه از جنس پلاستیک و چه از جنس فلز باشد، تحت تأثیر حرارت دچار تغییر شکل می‌شود. این تغییر شکل ممکن است مجرای مداد نوکی را مسدود یا آن را کلا بی‌استفاده کند.

۵. مداد نوکی را دور از آب نگه دارید:

حتی در اتودهای پلاستیکی هم یک قطعه فنر وجود دارد که فلزی است. اگر آب به داخل مداد نوکی نفوذ کند، اولین اتفاقی که می‌افتد، زنگ زدن این قطعه است. در نتیجه مداد نوکی کاملا بی‌استفاده می‌شود. 

تعمیر اتود

سخن آخر

با روش تعمیر مداد نوکی و نیز راه‌های نگهداری از آن آشنا شدیم. اگر از ابتدا محصولی مرغوب و با دوام خریداری کنید که پاسخ‌گوی نیازتان باشد، به این زودی‌ها نیازمند تعمیر اتود نخواهید شد. با این حال، نباید از اصول نگهداری نیز غافل بمانید. 

در انتهای مقاله از شما می خواهیم که تجربیات و توصیه‌های خود را با سایر کاربران بادپرک در میان بگذارید. 

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak