مداد آبرنگی چیست؟

مداد آبرنگی چیست؟

تاریخ انتشار: 1400/08/22
زمان مطالعه: 2 دقیقه

هنر نقاشی  یکی از مهم‌ترین و پرطرفدار‌ترین هنرهایی است که در سالیان طولانی مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است و از آن به جهت بیان مفاهیم متفاوت و مهم در زندگی استفاده شده است. یکی از ابزارهای پر‌طرفدار نقاشی که کار کردن با آن نیازمند مهارت بالایی می‌باشد آبرنگ است.

اگر شما هم جزو طرفداران نقاشی‌های آبرنگی هستید اما مهارت بالایی در استفاده از آبرنگ ندارید، مداد‌ فانتزی آبرنگی می‌تواند جایگزین مناسبی برای آبرنگ باشد. در ادامه به طور مفصل به سوال مداد آبرنگی چیست؟ و تفاوت‌های مداد آبرنگی با سایر مدادها در چیست؟ پاسخ می‌دهیم، با ما همراه باشید.

کار با مداد آبرنگی راهی عالی برای لذت بردن از رنگ‌ها است.


مداد آبرنگی چیست؟

نقاشی، هنری است با قدمتی دیرینه، آشنایی بشر با نقاشی به روزگاران بسیار كهن باز می‌گردد، به دورانی كه بشر اولیه هنوز آغاز به نوشتن و گفتن و شاید حتی اندیشیدن نکرده بود و فقط با استفاده از قدرت تخیل و غریزه خویش با ابزاری ساده هرآنچه می‌دیده یا برداشت می‌كرده را روی دیوار غارها نقاشی می‌كرده است.

در زمان‌های مختلف سبک‌های مختلف و ابزار نقاشی متفاوتی وجود داشته که یادگیری حرفه‌ای کار با هر یک از ابزار نقاشی از قبیل مداد رنگی، آبرنگ، پاستل، مداد آبرنگی و ... نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی می‌باشد.

یکی از ابزار‌های پر طرفدار نقاشی که کار کردن با آن نیازمند مهارت بالایی می‌باشد آبرنگ است.

نقاشی‌های آبرنگی بسیار زیبا و پر‌طرفدار هستند، اما اگر شما هم مشتاق کشیدن نقاشی‌های آبرنگی زیبا هستید اما مهارت قابل توجه‌ای در استفاده از آبرنگ ندارید، ما به شما استفاده از مداد‌های آبرنگی را پیشنهاد می‌دهیم.

این مداد‌ها به لحاظ ظاهری و کاربرد هیچ تفاوتی با مدادهای معمولی ندارند و کار با آن‌ها بسیار ساده خواهد بود.

اما نکته‌ای که لازم است بدانید این است که مداد‌های آبرنگی انواع مختلفی دارد که با توجه به نیازتان می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. در واقع مداد‌های آبرنگی می‌توانند کمتر یا بیشتر چرب یا خشک باشند و می‌توانند آبرنگی‌تر باشند؛ به این معنا که با افزودن آب به رنگدانه‌های خشک مداد بیشتر به آبرنگ تغییر حالت دهند.

مداد آبرنگی چیست

 

بهترین مارک مداد آبرنگی

مداد آبرنگی، مداد رنگی قابل حل در آب است که در تکنیک‌های نقاشی با آبرنگ بیشترین کاربرد را دارد. این مداد‌ها را می‌توان روی زمینه خشک که بعدا به کمک قلم مو خیس می‌شوند و یا بطور مستقیم روی زمینه‌ی خیس به کار برد.

برخی از افراد حتی از قلم موی خیس برای برداشتن رنگدانه‌ها از روی مداد استفاده می‌کنند، این کار کاملا سلیقه‌ای و مربوط به سبک نقاشی هر شخص است. در ادامه قصد داریم در مقاله‌ی مداد آبرنگی چیست؟ چند نمونه از بهترین مارک مداد رنگی آبرنگ را به شما معرفی کنیم.

 

•    مداد آبرنگی 48 رنگ فابر کاستل مدل Sketch

  با کمک مداد آبرنگی می‌توان همچون هنرمندان حرفه‌ای، یک نقاشی با تکنیک آبرنگ خلق کنید. نوک مدادهای این مارک از مداد آبرنگی بسیار محکم است و با وارد شدن فشار زیاد به سرعت نمی‌شکند، به همین دلیل است که هنرمندان می‌توانند بدون از دست دادن تمرکز و اتلاف وقت به‌سرعت نقاشی کنند و ایده‌های خود را بر روی کاغذ رسم کنند.

مقاله پیشنهادی بادپرک: تفاوت مدل های مختلف مداد رنگی های فابر کاستل
 

•    مداد آبرنگی آریا

مداد آبرنگی آریا با بدنه‌ی خوش‌دست و طیف رنگی متنوع و جذابش نقاشی کردن را به کاری لذت‌بخش و آسان تبدیل کرده و لذت بازی همزمان با آب و رنگ را به شما می‌چشاند. این مارک ایرانی دارای نوکی بسیار روان همراه با رنگدانه‌هایی با رنگ غلیظ است، این مارک نسبت به کیفیت بالای ساخت دارای قیمتی مناسب و به صرفه است.

 

•    مداد آبرنگی استدلر مدل Karat

این مارک آلمانی با طراحی بدنه‌ی کلاسیک و ارگونومیک شش ضلعی برای کاربرد آسان و بدون خستگی استفاده کنندگان ساخته شده است، این مداد آبرنگی انتخابی مناسب برای انجام تکنیک‌های خشک مانند هاشورزنی (HATCHING) و هم‌پوشانی (Overlaying)، تکنیک‌های خیس مانند آبرنگی و خشک روی خیس و تکنیک‌های خاص مانند خراش دادن یا تراشیدن، تزئینات هنری روی سفال می‌باشد.

با مداد آبرنگی، تجربه‌ای جدید و هیجان‌انگیز در نقاشی انتظار شما را می‌کشد.

درباره مداد آبرنگی

فرق مداد رنگی آبرنگی با معمولی

مداد آبرنگی ظاهری کاملا مشابه مداد رنگی معمولی دارد و کار با آن‌ نیز به سادگی استفاده از مداد‌های رنگی معمولی است، پس تفاوت مداد معمولی با مداد آبرنگی چیست؟ در پاسخ به سوال تفاوت‌‌های مداد آبرنگی چیست؟

باید گفت تنها تفاوت این دو نوع مداد در این است که مداد‌های آبرنگی دارای چسباننده محلول در آب هستند به همین خاطر به آب واکنش نشان می‌دهند و می‌توانند جلوه‌هایی مشابه رنگ‌های آبرنگ ایجاد کنند.

این در حالی است که رنگدانه مداد رنگی معمولی توسط یک چسب مومی یا بر پایه روغن نگه داشته می‌شوند.


نحوه استفاده از مداد آبرنگی چیست؟

از جمله مزیت‌های مدادهای آبرنگی نسبت به آبرنگ‌های معمولی می‌توان به خشک‌شدن سریع و ایجاد‌نکردن لکه روی کاغذ اشاره کرد. به همین دلیل کار با مداد‌های آبرنگی سریع‌تر و تمیزتر از آبرنگ‌های معمولی است.

نحوه استفاده از مداد آبرنگ در نهایت به سلیقه و ذوق هنری خود هنرمند بستگی دارد. اما مانند هر مهارت دیگری مواردی وجود دارد که دانستن آن‌ها قطعا خالی از لطف نیست.

مدادرنگی آبرنگی چیست؟

  1. مدادهای آبرنگ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با آب استفاده می‌شوند، برای فعال کردن آن‌ها می‌توان از قلمو، اسفنج و یا ابزارهای دیگر استفاده کنید.
  2. می‌توانید روی نقاشی آبرنگ جزئیات را نقاشی کنید، درنهایت نیز می‌توانید کار خود را همانطور که هست بگذارید یا برای ایجاد بافت نرم‌تر و صاف‌تر به آن آب اضافه کنید.
  3. می‌توانید رنگ‌ها را مستقیماً از نوک مداد با یک برس پر از آب بردارید و روی کاغذ بکشید، درست مانند آبرنگ‌های معمولی. این تکنیک اغلب منجر به کاربرد روشن‌تر و کم شدت رنگ می‌شود.
  4. برای ایجاد عمق بیشتر در رنگ و اختلاط اضافی‌، از یک رنگ استفاده کنید و سپس رنگ‌های بعدی را در بالا یا درست در کنار اولین رنگ لایه‌بندی کنید. سپس، مرزهای ایجاد شده از هر رنگ را با آب فعال کنید، پس از این که لایه اول کاملاً خشک شد، این فرآیند را با دور دیگری از رنگ‌های مخلوط در بالای ناحیه خشک شده تکرار کنید.
دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak