چگونگی رعایت بهداشت کرونا برای کودکان در مدرسه

چگونگی رعایت بهداشت کرونا برای کودکان در مدرسه

تاریخ انتشار: 1399/05/20

از زمان پدید آمدن ویروس کرونا در جهان تقریبا 6 ماه می‎گذرد. در این مدت هزاران نفر جان خودشان را از دست دادند و میلیون‌ها نفر به آن مبتلا شده‌اند و نهایتا همین مساله باعث شد مدارس و دانشگاه‌ها برای مدت زمان طولانی بسته شود.

این تعطیلی‌های پی در پی باعث شد محصلان به صورت مجازی آموزش‌هایشان را دنبال کنند و از درس‌هایشان عقب نمانند.

اما باید برای روزهای آینده که مدارس با رعایت پرتوکل‌های بهداشتی باز خواهند شد، فکری کرد. ما در این مقاله چگونگی رعایت بهداشت کرونا برای کودکان در مدرسه را توضیح میدهیم. 

روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا

1.     حتما باید دستان خود را قبل از ورود به مدرسه بشوئید؛ این کار باید قبل و بعد از پایان هر کلاس به مدت یک دقیقه با آب و صابون تکرار شود. 

2.     به هیچ عنوان دست‌هایتان را به چشم، دهان و بینی‌تان نزنید. 

3.     از لوازم تحریر شخصی خود استفاده کنید و هیچ وسیله‌ای را از کسی قرض نگیرید و متقابلا به کسی قرض ندهید. 

4.     تمامی افرادی که در مدرسه هستند باید از ماسک استفاده کنند. دانش‌آموزان، ناظم، مدیر، معلم و هرکسی که وارد مدرسه می‌شود. 

5.     به هیچ عنوان ماسک و دستکش استفاده شده را در محیط حیاط یا کلاس رها نکنید و حتما آن را داخل سطل زباله بیندازید. 

6.     تا حد ممکن از آبخوری و سرویس بهداشتی استفاده نکنید و همیشه یک بطری آب داخل کیف خود داشته باشید.

7.     نفش والدین در این روزهاب بسیار حیاتی و مهم است؛ آن‌ها باید از سالم بودن فرزندشان اطمینان داشته باشند و در صورت دیدن هرگونه علائم شبیه به کرونا مانند تب، سرفه، تنگی نفس، سردرد و ... از آمدن آن‌ها به مدرسه جدا جلوگیری کنند. 

8.     رعایت فاصله گذاری برای همه واجب است. همه دانش‌آموزان و معلم‌ها باید حداقل یک و نیم تا دو متر از هم فاصله داشته باشند.

9.     به صورت دائم پنجره‌ها و درهای کلاس باز باشد تا هوا به صورت کامل در کلاس جریان داشته باشد. 

10.  همه دانش‌آموزان باید دارای ضدعفونی‌کننده باشند تا بتوانند به صورت دائم دستانشان را ضدعفونی کنند. 

11. ماژیک وایت‌برد مورد استفاده معلمان باید از دانش‌آموزان جدا باشد. بهترین کار این است هر کسی ماژیک وایت‌برد شخصی خودش را داشته باشد.  

12. ترجیحا بهتر است دانش‌آموزان وسایل‌شان را تا حد امکان در مدرسه بگذارند و کمترین جابه‌جایی را از مدرسه به منزل داشته باشند. 

13. لباس دانش‌آموزان باید به صورت رزانه شسته شود و از وارد کردن آن‌ها به داخل خانه جدا خودداری شود. 

14. جلسات بین معلم‌ها به صورت آنلاین انجام شود و از برخود به صورت مستقیم خودداری شود. استفاده از شبکه‌های اجتماعی در این شرایط بهترین کار است. 

15. تماس افراد با یکدیگر به صورت کامل ممنوع شود. 

16. تجمع در محیط‌هایی نظیر دفتر، آبدارخانه، اتاق‌های کپی، اتاق‌های کار عملی و آزمایشگاهی ممنوع شود.

با این همه؛ باید امکانات کافی برای تامین صابون، مواد ضدعفونی‌کننده، فضا برای فاصله دو متری بین میزها و صندلی‌ها وجود داشته باشد. هر مدرسه با توجه به جمعیت دانش‌آموزان‌اش نیازمند تعدادی نیروی خدماتی است که بتواند کارهای اجرایی از جمله؛ نظارت بر تمیزی کلاس‌ها، ضدعفونی کردن میزها به صورت روزانه و مداوم، دفع بهداشتی زباله‌ها و نظارت بر تامین صابون و محلول‌های ضدعفونی‌کننده را جلو ببرد.

ضدعفونی کردن سطوح کلاس‌ها دو بار در روز

سطوحی مثل نرده‌ها، دستگیره درب و پنجره، میزها، صندلی، لوازم ورزشی و ابزار کمک آموزشی که توسط افراد زیادی لمس می‌شوند باید حداقل دوبار در روز بر اساس استانداردهای گفته شده کاملا ضدعفونی شود.
آبخوری و سرویس‌های بهداشتی باید در طول ساعاتی که دانش‌آموزان در مدرسه حضور دارند حداقل دوبار ضدعفونی شود و نهایتا یک بار هم در انتهای ساعت کاری مدارس این کار انجام شود.   

چه کسانی نباید در این شرایط به مدرسه بروند؟

1.     کسانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند حداقل تا 14 روز پس از بهبود علائم نباید در مدرسه حضور داشته باشند.

2.     دانش‌آموزانی که مادر باردار دارند بهتر است در این زمان در مدرسه حضور نداشته باشند. 

3.     افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای از جمله بیماری‌های قلبی، فشار خون، دیابت، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های خاص هستند.

آموزش سلامت فردی و عمومی

باید اطمینان داشته باشیم در حال حاضر همه از خطرات این بیماری آگاه هستند، درغیر این صورت باید به صورت غیرحضوری این آموزش‌ها به آن‌ها ارجاع داده شود. آن‌ها باید بدانند در صورت ابتلا به این بیماری نباید آن را پنهان کنند و باید از فرستادن فرزندشان به مدرسه خودداری کنند.

آموزش به دانش‌آموزان در مدرسه

در روزهای ابتدایی سال باید به صورت عملی به همه به ویژه دانش‌آموزان مقاطع پایین‌تر تمامی آموزش‌ها در خصوص این بیماری داده شود. آموزش‌هایی از جمله پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه، استفاده از ماسک، استفاده از ضدعفونی‌کننده و تاکید به آموزش‌هایی از این قبیل. 

سخن آخر...

بی‌شک در این شرایط بسیاری از والدین نگران فرزندان‌شان هستند و از رفتن آن‌ها به مدرسه هراسانند. اما بهترین کار این است که به آن‌ها آموزش لازم در خصوص استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی داده شود. با این کار هم دانش‌آموزان هم معلمان بیشتر در امان خواهند بود. 

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak