ایده های جالب برای نقاشی روی صورت کودکان+نکات کاربردی

ایده های جالب برای نقاشی روی صورت کودکان+نکات کاربردی

تاریخ انتشار: 1400/04/24
زمان مطالعه: 5 دقیقه

نقاشی روی صورت کودکان از بهترین ایده های جذاب و سرگرم کننده برای آن‌هاست. این کار سبب رشد خلاقیت آن‌ها خواهد شد. در این مقاله نکاتی مهم را در رابطه با نقاشی روی صورت کودکان و بهداشت آن خواهیم گفت. همچنین تعدادی از جالب‌ترین ایده های نقاشی روی صورت کودکان را ارائه خواهیم داد.

همراه بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر ایرانی) شوید.

 

نکات مهم درباره نقاشی روی صورت کودکان

پیش از هرچیز باید بدانید سلامت و بهداشت جسمی و روحی کودکان در اولویت است. بنابراین باید به این نکات دقت کنید:

 1. هر گونه رنگ و ابزار نقاشی را نمی‌توان برای صورت کودکان استفاده کرد. برخی از رنگ‌ها و ابزارها به پوست و بدن آنان آسیب می‌رساند.                                                          
 2. مجراهای دهان، بینی، چشم و گوش هنگام نقاشی روی صورت در معرض تماس با مواد و ابزارها هستند. استفاده از مواد شیمیایی مضر یا آلوده می‌تواند بهداشت و سلامت بچه‌ها را به خطر اندازد.                                                                                    
 3. باید هم صورت کودکان و هم دست کسانی که نقاشی را اجرا می‌کنند، شسته، پاکیزه و ضدعفونی شده باشد. ابزارها و رنگ‌ها نیز باید پاکیزه و بهداشتی باشند.                        
 4. کشیدن نقاشی روی صورت کودکان نیازمند کسب اجازه و جلب رضایت آنان است. همچنین در انتخاب طرح باید به علاقه‌ی خودشان توجه شود. زشت کردن صورت یک کودک تأثیر بدی روی روان او خواهد گذاشت و اعتماد به نفس او را خدشه‌دار خواهد کرد.                                                                                                             
 5. از سنین 4یا 5 سالگی به بعد، نقاشی‌ها بهتر است در نقاشی‌ها به جنسیت کودکان توجه شود. طرح‌های نقاشی کودکانه روی صورت دختر با پسر تفاوت‌هایی دارد.

مثلا برای دخترها از طرح‌های گل، پروانه، حیوانات ظریف یا شخصیت‌های خانم استفاده می‌شود. درحالی‌که پسرها بیشتر به طرح‌های قهرمانانه و حیوانات نیرومند علاقه دارند.

ابزارها و رنگ های مجاز برای نقاشی صورت کودکان

نقاشی روی صورت کودکان تفریح و کار هنری جذابی است اما نباید آن را تحت هرشرایطی انجام دهیم. چنان که گفتیم سلامت و بهداشت کودکان در اولویت است.

این وسایل و رنگ‌ها برای نقاشی روی صورت کودکان کاربرد دارد:

 • فون خشک یا پن کیک

این مواد ممکن است به صورت پودری یا منسجم باشند. ویژگی آن‌ها این است که چرب نیستند و به همین دلیل کمتر در پوست نفوذ می‌کنند. درنتیجه آسان‌تر پاک می‌شوند. فون خشک در رنگ‌های گوناگون موجود است.

نکته:  استفاده از فون چرب که در گریم بزرگسالان کاربرد دارد، برای کودکان توصیه نمی‌شود.
 • رنگ اکلیلی

استفاده از رنگ اکلیلی روی صورت مجاز است و می‌توانید از آن برای جلوه‌ی بیشتر کار استفاده کنید. بچه‌ها هم معمولا عاشق خاصیت درخشندگی اکلیل هستند.

رنگ اکلیلی خصوصا در اجرای طرح‌های فانتزی بسیار کاربرد دارد. 

 • قلم‌مو و پد مخصوص گریم

نمی‌توان از همه‌ی ابزارهای نقاشی روی بوم، روی صورت کودکان هم استفاده کرد. بسیاری از این ابزارها ممکن است سخت، زبر و خشن باشند.

برای کار نقاشی روی صورت کودکان باید از ابزارهای گریم مناسبی استفاده کرد که نرمی و لطافتی متناسب با صورت کودکان دارند و پوست آن‌ها را خراش نمی‌دهند.
 • کرم میکاپ

این کرم را باید متناسب با صورت بچه‌ها انتخاب کرد.

 • لاک دندان

در صورت لزوم می‌توان از این ابزار گریم نیز برای نقاشی روی صورت کودکان استفاده کرد. لاک دندان یک لاک بهداشتی است که در گریم برای طرح دندان شکسته یا دندان حیوانات استفاده می‌شود. این لاک به راحتی قابل شست و شو است.

آموزش نقاشی روی صورت کودکان

ایده های نقاشی روی صورت کودکان متنوع هستند. بر این اساس روش های آموزش و اجرای نقاشی نیز متفاوت است. برخی از ایده های نقاشی روی صورت آسان و برخی پیچیده است.

اگرچه نقاشی‌های زیبا و پیچیده پرطرفدار هستند، نقاشی روی صورت آسان ممکن است توسط خود بچه‌ها هم قابل اجرا باشد به همین دلیل طرفداران خود را دارد.

از دیگر سرگرمی هایی که توسط کودکان قابل اجرا است و سبب افزایش خلاقیت میشود نقاشی با رنگ انگشتی است که در مقاله نقاشی با رنگ انگشتی روی کاغذ به طور جداگانه پرداخته ایم

 

نقاشی روی صورت پروانه

از ایده های نقاشی روی صورت می‌توان به طرح پروانه اشاره کرد که مخصوصا نزد دخترخانم‌ها خیلی محبوب است. البته در سنین کم می‌توان آن را روی صورت همه اجرا کرد. برای کشیدن این نقاشی روی صورت کودکان باید پس از رعایت اصول بهداشتی می‌توان به دو صورت عمل کرد:

 • نقاشی نیمرخ پروانه

این نقاشی روی صورت پروانه به صورت نیم رخ است و کنار صورت در ناحیه شقیقه کشیده می‌شود. خطوط اصلی را با رنگ سیاه یا هر رنگ تیره‌ی دلخواه رسم کنید. سپس رنگ‌آمیزی را انجام دهید. دنباله‌ی طرح مقداری از بالا و از پایین روی گونه امتداد می‌یابد.
 نقاشی روی صورت کودکان-طرح نیم رخ پروانه

 • نقاشی تمام رخ پروانه

این نقاشی به صورت پروانه‌ی کامل است و در ناحیه اطراف چشم‌ها و بینی و گونه‌ها کشیده می‌شود. مدل‌هایی نقاشی روی صورت آسان مدل پروانه را ببینید.

ایده های نقاشی روی صورت کودکان - طرح پروانه 

نقاشی روی صورت کودکان طرح حیوانات

طرح حیوانات از ایده های نقاشی روی صورت کودکان است که برای پسرها و دخترها قابل اجرا است. برخی طرح‌های حیوانات هم در دسته نقاشی روی صورت آسان جای می‌گیرند. برخی از این مدل‌ها را ببینیم.
 

 • نقاشی ببر

برای این نقاشی به سه رنگ سفید، مشکی و نارنجی نیاز دارید. ابتدا مرزهای را با مشکی تعیین کنید. داخل محدوده‌ها را نارنجی و سفید کنید. سپس خطوط مشکی تکمیلی را رسم کنید.
نقاشی روی صورت کودکان -طرح ببر

 • روباه

برای این مورد از ایده های نقاشی صورت کودکان به رنگ قهوه‌ای، زرد، سفید و مشکی نیاز دارید. دقت کنید که رنگ آمیزی این کار در زیبایی و جلوه نهایی بسیار تأثیر دارد. 
نقاشی روی صورت کودکان - طرح روباه

 • پلیکان

این طرح هم از ایده های نقاشی روی صورت کودکان است که به صورت نیم‌رخ و یک سمت صورت اجرا می‌شود. برای این نقاشی به طیفی از رنگ‌های ملایم و فانتزی مثل صورتی و بنفش و رنگ‌های مشکی و سفید نیاز دارید. البته استفاده از رنگ‌های دیگر هم مانعی ندارد.
نقاشی روی صورت کودکان -طرح پلیکان

 • گربه

این طرح از ایده های نقاشی روی صورت کودکان است که طرفداران زیادی دارد. هم روی صورت دخترها و هم روی صورت پسرها قابل اجراست. 
 نقاشی روی صورت کودکان -طرح گربه

ایده های نقاشی فانتزی

بسیاری از طرح‌های فانتزی را می‌توان روی صورت کودکان اجرا کرد. این طرح ها مخصوصا برای نقاشی کودکانه روی صورت دختر کاربرد دارد. مدل‌ها و طرح‌هایی مثل تاج، پرنسس، فرشته، شخصیت‌های کارتونی و خیالی قابل اجرا هستند.

استفاده از رنگ‌های فانتزی و خصوصا رنگ اکلیلی در این طرح‌ها رایج است. 

 

ایده های نقاشی روی صورت آسان، جذاب و خلاقانه

می‌توان در مدت زمانی اندک نقاشی‌هایی ساد هروی صورت بچه‌ها کشید. برخی از ایده‌های نقاشی روی صورت کودکان ماهیت طنز هم دارند. مثلا این‌که حیوانی را روی صورت کودک بکشیم به طوری که گویی بخشی از صورت او را احاطه کرده است.

این مدل ها معمولا آسان هستند. برخی از آن‌ها را در تصویر ببینید.

نقاشی روی صورت آسان

 

عکس نقاشی روی صورت آسان

ایده شخصیت های کارتونی و قهرمان

با توجه به علاقه‌مندی‌های بچه‌ها می‌توان طرح شخصیت‌های داستان، فیلم، کارتون یا بازی مورد علاقه‌ی آن‌ها را روی صورتشان نقاشی کرد. شخصیت‌هایی مثل بتمن، سوپرمن، مرد عنکبوتی و ... معمولا برای آقاپسرها جذاب‌تر هستند.

شخصیت‌هایی مثل پری دریایی، سیندرلا، ماه‌پیشونی یا طرح فرشته و پرنسس هم نزد دخترخانم‌ها محبوب هستند. 

سخن پایانی

نقاشی روی صورت کودکان در صورت رعایت جنبه‌های بهداشت جسمی و امنیت روانی، برای بچه‌ها تفریحی سالم است. خوب است برخی روزها با این بهانه بچه‌ها را برای ساعاتی از وسایل دیجیتالی و بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی دور کنیم تا جسم و روان سالم‌تر، روحیه‌ی شاداب‌تر و خلاقیت و مهارت‌یابی بیشتری داشته باشند. 

نقاشی کودکانه روی صورت دختر نقاشی روی صورت پروانهایده های نقاشی روی صورت کودکان - طرح غورباقه

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak