ایده های جالب برای تزیین دفتر مشق که شما را شگفت زده می کند

ایده های جالب برای تزیین دفتر مشق که شما را شگفت زده می کند

تاریخ انتشار: 1400/04/22
زمان مطالعه: 5 دقیقه

ایده های جالب برای تزیین دفتر قابل اجرا بر روی انواع دفتر با هرنوع استفاده است. می‌توان تم خاصی را که متناسب با کاربرد دفتر است، به کار برد. برای تشویق بچه‌ها به انجام تکالیف می‌توانید از ایده های جالب برای تزیین دفتر مشق استفاده کنید.

بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر ایرانی) تعدادی ایده برای تزیین دفتر مشق و سایر دفترها برای شما آماده کرده است. 

11 ایده جالب برای تزیین دفتر مشق بچه‌ها 

تشویق دانش‌آموزان به انجام تکالیف نیازمند خلاقیت بسیار است. بچه‌ها با ذهن خلاق و روشنی که دارند، خیلی زود از چیزهای تکراری خسته می‌شوند و دلشان نوعی تازگی می‌خواهد.

تکالیف مدرسه با وجود تلاش‌های آموزگاران برای افزایش جذابیت دروس، بازهم به دلیل ماهیت اجباری که دارد، برای بچه‌ها جذابیت کافی ندارد. علاوه بر خرید دفتر های فانتزی و زیبا، ایده های جالب برای تزیین دفتر مشق کمک می‌کند این جذابیت افزایش یابد.
 

ایده هایی برای تزیین جلد دفتر مشق

برای تزیین جلد دفتر ایده‌های فراوانی را می‌توان به کار برد. ایده‌هایی که در این‌جا مطرح می‌کنیم، تنها سرنخ است. ده‌ها ایده‌ی دیگر را می‌توانید با ذهن خلاق و سلیقه‌ی خودتان یا بچه‌ها اجرا کنید. 

 • تزیین جلد دفتر با چسب واشی

یکی از بهترین و ساده‌ترین ایده های تزیین جلد دفتر برای دانش‌آموزان، استفاده از نوارچسب‌های زیبای رنگی است که با نام چسب واشی هم معروف‌اند. این چسب‌های را می‌توانید به عنوان پوشش کامل جلد دفتر به صورت عمودی، افقی و اریب در کنار هم به کار ببرید یا به صورت خطوط فاصله دار بچسبانید. 

همچنین درصورتی که از سایر روش‌های تزیین مثل نقاشی استفاده می‌شود، می‌توان از چسب واشی به عنوان یک قاب زیبا دور کار استفاده کرد.

 • ایده های جالب برای تزیین دفتر نقاشی روی جلد دفتر

از دیگر ایده های جالب تزیین دفتر مشق فانتزی نقاشی روی جلد است. اگر جلد دفترتان ساده است، می‌توانید روی آن نقاشی دلخواهتان را بکشید. اگر زمینه‌ی ساده‌ای وجود ندارد اما از طرح روی جلد خوشتان نمی‌آید، می‌توانید یک برگ کاغذ یا مقوا روی جلد بچسبانید و نقاشی دلخواه خود را روی آن بکشید. 

 

 • استفاده از برچسب‌های گوناگون

برچسب‌هایی با طرح‌های فانتزی مختلف تولید می‌شود که می‌توانید از آن‌ها بنابر سلیقه برای تزیین جلد استفاده کنید. 
 

 • نوشتن اسم روی جلد

یکی از ایده های جالب برای تزیین دفتر نوشتن اسم کامل یا حروف اسم است. با کمک تکینک‌ها و ابزارهای نقاشی و کاردستی می‌توان حروف اسم دانش‌آموز یا درسی که دفتر به آن اختصاص داده شده را روی جلد کار کرد.

می‌توانید با مدادها و خودکارهای رنگی و با فونتی جذاب حروف را بنویسید. همچنین می‌توانید آن‌ها را با تکه‌های پارچه و دیگر چیزها درست کنید و روی جلد بچسبانید.

 

 • کوک های نخی یا نقاشی شده روی جلد

کوک‌های خاص ظاهر زیبا و جذابی ایجاد می‌کنند که می‌توان کاربرد آن‌ها را تنها به تزیین لباس محدود نکرد. با نخ‌های رنگی و زیبا کوک‌هایی در حاشیه دفتر ایجاد کنید.

اگر علاقه ندارید جلد دفترتان سوراخ شود، می‌توانید نقش آن کوک‌ها را با مداد یا خودکار رنگی روی جلد دفتر اجرا کنید. این یک ایده تزیین دفتر مشق آسان است. 

تزیین دفتر مشق کلاس اولی ها

 • تزیین دفتر با کاغذ رنگی

از دیگر ایده های جالب برای تزیین دفتر مشق، استفاده از کاغذ رنگی است. می‌توان با کمک کاغذرنگی شکل‌هایی را برش داد و روی جلددفتر چسباند. این یکی از ایده‌های تزیین دفتر زیبا و ساده است که خود بچه‌ها هم می‌توانند آن را انجام دهند. 

 

 • تزیین دفتر با انواع پارچه

از انواع و اقسام پارچه‌های معمولی، جین، نمدی، چرم و ... می‌توان برای تزیین جلد دفتر استفاده کرد.

 • ایده های جالب برای تزیین دفتر مشق  روش‌های ترکیبی

صورت یک دختر یا پسر را روی جلد دفتر نقاشی کنید. سپس از کاموا به عنوان موهایش استفاده کنید.

 

 تزیین صفحات دفتر املا و مشق

ایده برای تزیین دفتر املا و مشق تنها محدود به جلد دفتر نمی‌شود. تزیین صفحات هم می‌تواند به جذاب‌تر شدن تکالیف برای بچه‌ها کمک کند. می‌توان صفحات دفتر املا و مشق را با نقاشی تزیین کرد. برای تزیین می‌توانید علاوه بر ایده های نقاشی حاشیه دفتر، از راه‌های دیگر هم استفاده کنید. 

 • استفاده از استیکر و برچسب

از استیکرهای ریز و کوچک می‌توان در اطراف برخی صفحات دفتر استفاده کرد. همچنین می‌توان برخی صفحات را با کمک نوار چسب واشی حاشیه داد و قاب گرفت.

 • ایده برای تزیین دفتر مشقاستفاده از نخ و چسب

با کمک نخ‌های رنگی و زیبا و چسب ماتیکی می‌توان حاشیه برخی صفحات دفتر را تزیین کرد. این تکه‌های نخ رنگی را می‌توانید به صورت خرده نخ، مارپیچ یا شکل‌های دیگر روی صفحات بچسبانید. 

 • استفاده از کاغذ رنگی

درآوردن شکل‌های کوچک و ظریف با کاغذ رنگی و چسباندن آن‌ها در حواشی صفحات نیز یک ایده برای تزیین دفتر مشق است. 
چنین ایده‌هایی خصوصا برای تزیین دفتر مشق کلاس اولی ها یا بچه‌های پیش دبستانی عالی است. 

تزیین جلد دفتر

ابتکار و ایده های جالب برای تزیین دفتر نوجوانان و بزرگسالان

وسایل تزیینی زیادی وجود دارد که وقتی به تزیین دفتر فکر می‌کنیم، استفاده از آن‌ها نخستین ایده‌ای است که به ذهنمان می‌رسد. اما می‌توان از ایده‌های خلاقانه‌ی دیگر نیز استفاده کرد. این ایده‌ها خصوصا اگر از لوازم دورریز باشند، ارزششان دوچندان می‌شود.

 • طرح جلد چوبی

اشتباه نکنید نیازی نیست چوب و اره تهیه کنید. تنها کافی است از برچسب‌های بزرگ طرح چوب که در بازار هست، استفاده کنید. از این برچسب‌ها برای پوشش سطوح مختلف استفاده می‌شود و گاهی ممکن است تکه‌هایی اضافه بیاید. یک تکه‌ی کوچک از آن برای پوشاندن جلد یک دفتر کافی است. 
تزیین دفتر زیبا

 • استفاده از کاغذهای هدیه

خیلی از ما هدایایی دریافت می‌کنیم و نمی‌دانیم با کاغذ کادوی آن چه کار کنیم. ضمن این‌که بسیاری از کاغذها ممکن است ناقص و پاره شوند و برای مصارف بعدی به کار نیایند. خیلی از طرح‌ها و اشکال روی کاغذ کادو را می‌توان برید و روی جلد دفتر چسباند. شکل‌هایی مثل گل، پروانه، شکلات، قلب و دیگر شکل‌ها که رنگ‌های زیبایی دارند. 

 • استفاده از تکه‌ی پارچه و لباس

آیا لباس‌ها در خانه‌ی شما نیز یک روند تغییر کاربری دارند؟! یک محل خوب برای استفاده از آن‌ها روی جلد دفتر است! جیب شلوار جین خود را به عنوان یکی از ایده های جالب تزیین دفتر روی جلد آن تصور کنید. چطور است؟
 

 • استفاده از چرم

می‌توانید دفتر را به طور کامل با چرم بپوشانید یا تنها برش‌هایی از آن را به کار ببرید. 

بیشتر بخوانید: "راهنمای خرید دفتر مشق"

سخن پایانی

اجرای ایده های جالب برای تزیین دفتر یکی از لذت بخش ترین کارهاست. در پایان شما بدون صرف هزینه‌ای زیاد برای دفتری گران قیمت، دفترهایی زیبا و جذاب با تنوع گوناگون دارید که کار دست خودتان است. از این ایده‌ها می‌توانید برای تزیین اشیا و سطوح دیگر نیز استفاده کنید. شما هم یک ایده برای تزیین دفتر مشق یا هر دفتر دیگر در قسمت کامنت‌ها بنویسید. 

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak