راه حل های مؤثر در استفاده مجدد از خودکار خشک شده

راه حل های مؤثر در استفاده مجدد از خودکار خشک شده

تاریخ انتشار: 1400/07/11
زمان مطالعه: 5 دقیقه

خودکار وسیله‌ای پر استفاده است و همیشه به آن نیاز داریم اما گاهی با مشکل خشک شدن آن روبه‌رو می‌شویم. منظور شرایطی است که می‌بینیم خودکار جوهر دارد اما نمی‌نویسد. یعنی اصطلاحا با خودکار خشک شده سروکار داریم.

خودکارهای خشک شده در بیشتر مواقع قابل بازیابی و استفاده‌ی مجدد هستند. در این مقاله روش‌هایی برای راه انداختن خودکار خشک شده به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

با بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر ایرانی) همراه شوید.

روش های مکانیکی تعمیر خودکار خشک شده

روش‌های مکانیکی متعددی وجود دارد که می‌توانید برای درست کردن خودکار خشک شده امتحان کنید. ببینیم با خودکار خشک شده چه کنیم تا به راه بیفتد. 

۱.کشیدن روی کاغذ با فشار

از رایج‌ترین کارهایی که برای راه انداختن خودکار خشک شده به ذهن همه می‌رسد، این است که خودکار را محکم روی کاغذ بکشند. این کار به ویژه اگر خودکار را عمود نگه دارید، بهتر و سریع‌تر نتیجه می‌دهد.

خودکار خشک شده

۲. فوت کردن

ساختار بسیاری از خودکارها طوری طراحی شده که می‌توانید مغزی خودکار را از بدنه‌ی آن خارج کنید. اگر خودکار خشک شده این شرایط را دارد، مغزی آن را خارج کنید و از قسمت نوک یا انتها، در آن فوت کنید. این کار باعث می‌شود اگر حباب‌های هوا مانع حرکت جوهر خودکار شده، مشکل برطرف شود.

۳. تکان دادن

خودکار را از قسمت انتهای آن محکم بگیرید و تکان دهید. به این ترتیب اگر حباب‌های هوا وجود داشته باشد، با حرکت شدید جابه‌جا و تخلیه می‌شود و خودکار خشک شده مجددا قابل استفاده خواهد بود.

۴. نوشتن ته کفش یا سطح لاستیکی

جنس خاصی که کفی کفش دارد، می‌تواند در راه اندازی خودکارهای خشک شده به ما کمک کند. با خودکار در زیر کفش خود بکشید یا بنویسید و سپس آن را روی کاغذ امتحان کنید. 

۵. نوشتن روی پاک کن

جنس پاک کن نیز تقریبا مشابه لاستیک است. با خودکار خشک شده روی پاک کن بنویسید و سپس خودکار را روی کاغذ امتحان کنید. درواقع جنس پاک کن، کفی کفش یا هر شیء لاستیکی دیگر کمک می‌کند اگر گوی سر خودکار گیر کرده است، به حرکت درآید.

۶.فشردن جوهر

مغز خودکار یا همان سیلندری که جوهر در آن قرار دارد، از بدنه خارج کنید. نوک فلزی را نیز از سر آن جدا کنید. انتهای سیلندر را فشار دهید. به این ترتیب، اگر مغزی در نزدیکی نوک خودکار هوا گرفته باشد، آن هوا تخلیه و خودکار روان می‌شود. پس از این کار دوباره سری خودکار را وصل کنید و مغزی را در بدنه قرار دهید.

۷.مکش بینی یا فین‌گیر نوزادان

در صورتی که این وسیله را در منزل دارید، می‌توانید برای تعمیر خودکار خشک شده از آن استفاده کنید. انتهای مکش را فشار داده و نوک آن را مماس با نوک خودکار قرار دهید. سپس آن را رها کنید تا مکش آن جوهر را از خودکار بیرون بکشد.

بیشتر بخوانید: "جوهر پس دادن خودکار"

تعمیر خودکار خشک شده با گرمایش

گاهی اوقات جوهر خودکار با ایجاد گرمایش انبساط یافته و روان می‌شود. بنابراین می‌توان تعدادی از روش‌های ایجاد گرما را برای تعمیر خودکارهای خشک شده به کار بست.

۱. ایجاد اصطکاک

درست است که کشیدن خودکار روی کاغذ را در گروه روش‌های مکانیکی ذکر کردیم. اما خوب است بدانید این روش در ایجاد اصطکاک و گرما نیز مؤثر است. پس ممکن است آنچه در راه انداختن خودکار خشک شده تأثیر گذاشته، گرمای حاصل از کشیدن خودکار روی کاغذ یا سطوح مختلف باشد.

برای ایجاد گرمای بیشتر و نتیجه‌ی سریع‌تر می‌توانید کاغذ سمباده را امتحان کنید. البته سمباده‌ی نرم کافی است. قطعا نمی‌خواهید نوک خودکار خود را با سمباده‌ی زبر از بین ببرید.

تعمیر خودکار خشک شده
۲. شعله‌ی فندک

برای گرم کردن نوک خودکار می‌توانید از شعله‌ی یک فندک استفاده کنید. فندک را روشن کنید و نزدیک نوک خودکار بگیرید. یا می‌توانید بدنه و نوک خودکار را در حرکات رفت و برگشتی در تماس با شعله‌ی فندک قرار دهید.

به این ترتیب حرارت یکنواخت و ملایمی به آن می‌رسانید. البته علاوه بر مراقبت از دستتان، مراقب خودکار هم باشید که نسوزد. 

۳. آب گرم

مقداری آب را در ظرفی بجوشانید و سپس شعله را خاموش کنید. خودکار خشک شده را در یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید و آن را چند دقیقه در ظرف آب بگذارید. حرارت آب جوهر خودکار را روان می‌کند. 

۴. سشوار

هر وسیله‌ی خشک کن مثل سشوار که تولید حرارت می‌کند را می‌توانید برای راه انداختن خودکار خشک شده استفاده کنید. 

۵. مایکروفر

اگر خودکار خشک شده‌ را که بدنه پلاستیکی دارد، چند ثانیه در مایکروفر قرار دهید، اشعه‌ی مایکروفر سبب گرم شدن و انبساط جوهر خودکار می‌شود. البته باید خودکار را نگاه کنید و مراقب باشید بدنه‌ی پلاستیکی آن ذوب نشود. ضمنا تعمیر خودکار خشک شده با بدنه‌ی فلزی با این روش ممکن نیست.

با خودکار خشک شده چه کنیم

ترمیم خودکار خشک شده با آب و سایر حلال‌ها

  • الکل: یک ظرف کوچک الکل ترجیحا با دیواره‌ی بلند آماده کنید. مغزی خودکار را دقایقی در آن قرار دهید. حدود پنج دقیقه کافی است. سپس آن را خارج کنید و در بدنه قرار دهید و بنویسید.
  • آستون و سایر محلول‌های لاک پاک کن: مقداری از محلول لاک پاک کن را روی یک تکه سیم بزنید. سیم را وارد سیلندر جوهر کنید. محلول لاک پاک کن قسمتی از جوهر را که خشک شده است، حل می‌کند و جوهر روان می‌شود.
  • آب: فرقی ندارد آب گرم یا سرد باشد. اگر جوهر خودکار خشک شده، نوک آن را مسدود کرده است، آن را در آب قرار دهید. به این ترتیب جوهر روان می‌شود. پس از آن یک دستمال یا پارچه‌ی بی‌استفاده را بردارید و نوک خودکار را روی آن فشار دهید. 
  • دستمال مرطوب: مواد دستمال مرطوب نیز می‌تواند مانند یک حلال خشکی جوهر را برطرف کند. اگر انسداد خودکارهای خشک شده مربوط به نوک آن‌هاست، خودکارها را روی دستمال مرطوب فشار دهید. 
  • جوهر ماژیک: این جوهر حلالی قوی در خود دارد. نوک خودکار خشک شده را مقداری ماژیکی کنید. به این ترتیب جوهر خشک شده حل می‌شود. 
پیشنهاد بادپرکی: "بهترین مارک خودکار"

نکاتی تکمیلی درباره خودکار خشک شده

  1. می بینیم که روش‌های بسیاری برای تعمیر و ترمیم خودکار خشک شده وجود دارد. اما باید به خاطر داشت همیشه تعمیر خودکار خشک شده جواب‌گوی مشکل ما نیست. 
  2. اگر خودکار فانتزی یا روان‌نویس خاصی دارید که خیلی آن را دوست دارید اما روش های تعمیر خودکار خشک شده برای آن جواب نداده، شاید بتوانید با تعویض مغزی، آن را دوباره استفاده کنید. 
  3. گاهی ممکن است خرید یک خودکار جدید هزینه‌ی مالی و زمانی کمتری نسبت به درست کردن خودکار خشک شده داشته باشد. پیش از اقدام این موضوع را بسنجید.

ترمیم خودکار خشک شده

سخن پایانی

روش های تعمیر خودکار یا روان نویس خشک شده به ما کمک می‌کند نهایت استفاده را از این وسیله ببریم. همچنین در شرایطی که خودکار دیگری در دسترس نداریم، می‌تواند به کارمان بیاید. این روش‌ها در بیشتر مواقع می‌تواند جلوی اسراف و دور ریز را بگیرد.

به ما بگویید تاکنون کدام‌یک از این روش‌ها را به کار گرفته‌اید؟

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak