آموزش ساخت اسکرپ بوک

آموزش ساخت اسکرپ بوک

تاریخ انتشار: 1400/01/15
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر شما نیز از علاقمندان به دفترهای رنگی رنگی و باحال اسکرپ بوک هستید، به هیچ وجه مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

در این مقاله قرار است در رابطه با این موضوعات با شما صحبت کنیم:

  • اسکرپ بوک چیست؟
  • موضوعات قابل استفاده در اسکرپ بوک چیست؟
  • برای ساختن اسکرپ بوک به چه چیز هایی نیاز داریم؟
  • ساخت اسکرپ بوک
  • پیدا کردن نمونه های اسکرپ بوک

تا پایان مقاله با بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم التحریر ایرانی) همراه باشید.

آموزش ساخت اسکرپ بوک

اسکرپ بوک چیست؟

پیش از آن که بخواهیم به صورت کامل به بررسی نحوه‌ی ساخت یک اسکرپ بوک بپردازیم، شاید بهتر باشد که ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که اسکرپ بوک چیست و چه کاربردی دارد؟؟؟

به صورت خلاصه اسکرپ بوک به کتابچه و یا دفتری گفته می شود که از آن برای ثبت خاطرات و احساسات مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار در نظر گرفته شده برای اسکراپ بوک ترکیبی از تصاویر و نقاشی ها و متن ها می باشد و شاید بتوان مهم ترین تمایز آن را با یک دفترچه ی یادداشت معمولی برای ثبت خاطرات در آوردن تصاویر و نقش برجسته تر آن ها در اسکرپ بوک دانست.

موضوعات قابل استفاده در اسکرپ بوک چیست؟

هر کسی برای تکمیل کردن اسکرپ بوک مخصوص به خودش می تواند موضوعات متفاوتی را در نظر بگیرد. این یک مورد کاملا سلیقه ای و شخصی است.

موضوعات قابل استفاده در اسکرپ بوک

ممکن است یک نفر علاقه مند به حیوانات و مسائل مربوط به محیط زیست باشد و تصمیم بگیرد یک اسکرپ بوک مخصوص به همین کار درست کند و یا شخص دیگری که عاشق سفر کردن است یک اسکرپ بوک زیبا و جذاب برای سفر هایش درست کند و از آن استفاده نماید.

به صورت کلی موضوعاتی که می توان برای اسکرپ بوک در نظر گرفت را می توان در دو جنبه ی کلی و جزئی دسته بندی کرد.

یکی دیگر از استفاده های رایج از اسکرپ بوک ها به این صورت است که فرد موضوع خاصی برای آن در نظر نمی گیرد و صرفا هر اتفاق و خاطره ی لذت بخش و دوست داشتنی را در آن ثبت می کند.

برای ساختن اسکرپ بوک به چه چیز هایی نیاز داریم؟

بسیاری از افراد این سوال تکراری را می پرسند که موارد مورد نیاز برای ساخت یک اسکرپ بوک زیبا و جذاب چیست؟؟؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مهم ترین ویژگی که هر اسکرپ بوک باید داشته باشد، القا احساس خوب و دلنشین برای صاحب آن است!

برای ساختن اسکرپ بوک به چه چیز هایی نیاز داریم؟

اصولا اسکرپ بوک یک اثر هنری زیبا و ماندگار و البته خاطره انگیز به حساب می آید و تاثیر گذار ترین مورد در طراحی و ساخت آن سلیقه ی شخصی هر فرد است.

به صورت کلی اما برای ساخت یک اسکرپ بوک به یک دفتر مناسب، چسب برای اتصال تصاویر، قیچی و مواردی از این دست نیاز دارید.

در ادامه ی کار می توانید از موارد بیشمار دیگری نیز برای زیبا سازی اسکرپ بوک شخصی خود استفاده نمایید. کاغذ های رنگی، ربان ها و حتی دکمه ها نیز می توانند برای زیبا سازی اثر هنری شما به کارتان آیند!

در اینجا بهتر است به این نکته ی مهم نیز اشاره کنیم که بسیاری از افراد فکر می کنند آوردن متن در اسکرپ بوک اشتباه است اما در حقیقت می توانید برای هر تصویر یک متن یک جمله تا چند جمله ای نیز بیاورید و این موضوع ساختار کلی اسکرپ بوک را خراب نخواهد کرد.

ساخت دفتر اسکرپ بوک

وقتش رسیده است که یک اسکرپ بوک بسازیم!

اجازه دهید کمی واضح تر درباره ی آموزش ساخت اسکرپ بوک حرف بزنیم؛ برای ساخت یک اسکرپ بوک زیبا و در عین حال کارآمد و ماندگار بهتر است از یک دفتر خوب و با کیفیت استفاده نمایید.

پیشنهاد ما در انتخاب دفتر مناسب برای این کار توجه به سایز آن و نیز استحکام کلی جلد و صفحات آن می باشد. استفاده از دفتر هایی که کاغذهای بسیار نازک و ظریفی دارند می تواند موجب خراب شدن کارتان شود پس سعی کنید دفتری را انتخاب کنید که برای چسباندن تصاویر و تزیینات روی برگه های آن مقاومت کافی داشته باشد.

پیشنهاد بادپرکی: برای ساخت اسکرپ بوک از دفتر مشق فانتزی نیز می‌توانید استفاده کنید.

گاهی اوقات نیز پیش می آید که در طراحی اسکرپ بوک دچار خطا می شویم و وقتی می فهمیم چیدمان اجزا درون آن صحیح نبوده است که دیگر کار از کار گذشته است! برای این موضوع راه حل های مختلفی در نظر گرفته شده است:

۱. راه حل اول که بسیار ساده تر و در دسترس تر است استفاده از المان ها و اجزای مد نظر بدون چسباندن است. با این اقدام اگر لازم به تغییراتی باشد می توان آن ها را بدون دردسر و با سهولت انجام داد.

۲. راه حل دوم استفاده از یک بستر مجازی برای طراحی اولیه اسکرپ بوک است که می تواند بسیار کاربردی باشد اما ممکن است به سادگی مورد اول نباشد.

البته امروزه استفاده از نرم افزار های مخصوص اینکار به ویژه در تلفن های همراه هوشمند بسیار رایج شده است و بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای یک نسخه ی واقعی از اسکرپ بوک، نمونه ی مجازی آن را در تلفن همراه خود داشته باشند و به راحتی آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

پیداکردن نمونه های اسکرپ بوک

پیدا کردن نمونه های اسکرپ بوک

یکی دیگر از مواردی که بسیار مورد توجه علاقه مندان به اسکرپ بوک است، نمونه های از پیش ساخته شده است که بتوان از آن ها ایده گرفت و یک اثر هنری جذاب به وجود آورد.

شاید پیدا کردن نمونه های فارسی و ایرانی اسکرپ بوک کمی سخت باشد اما نمونه های خارجی آن بسیار زیاد و آسان در دسترس است.

شما می توانید با جستجوی عبارت "Scrapbook" تصاویر بسیار زیادی را این زمینه پیدا کنیدِ اما حتما به این نکته توجه داشته  باشید که اسکرپ بوک شما تنها مخصوص به خودتان است و هیچ ضروریتی برای همانند شدن کار شما با دیگران وجود ندارد.

نمونه اسکرپ بوک

پیشنهاد بادپرکی: این مقاله را نیز مطالعه کنید." از دفترهای خالی چه استفاده ای کنیم؟ "

سخن آخر

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما واقع شده باشد و از ساختن اسکرپ بوک های زیبا و دوست داشتنی برای خودتان لذت ببرید.

در صورتی که شما نیز تجربه ساخت چنین دفتر جذابی را دارید، در قسمت نظرات تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak