از دفترهای خالی چه استفاده ای کنیم؟

از دفترهای خالی چه استفاده ای کنیم؟

تاریخ انتشار: 1400/01/11
زمان مطالعه: 6 دقیقه

 بدون شک در همه‌ی خانه‌‌‌‌‌‌‌ها دفتر یا سررسید‌‌‌‌‌‌‌های بلا استفاده‌ای وجود دارد که با شناخت ایده‌‌‌‌‌‌‌های خلاقانه برای استفاده از این دفترهای خالی می‌توان بهترین مطالب را درون آن‌‌ها ثبت کرد. استفاده از دفتر خالی می‌تواند به منظور موارد مختلفی انجام شود، حتی می‌توان با کمی تزئین دفتر یا سررسید‌‌‌‌‌‌‌ها، یک دفترچه خاطرات شگفت‌انگیز ساخت. 

8 ایده خلاقانه برای استفاده از دفتر خالی

ما در این مقاله می‌خواهیم 8 ایده خلاقانه برای استفاده کاربردی از دفتر‌‌‌‌‌‌‌های خالی را به شما معرفی کنیم؛ بنابراین تا انتهای مقاله با بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر ایرانی) همراه باشید.

8 ایده برای استفاده از دفتر خالی که باید امتحان کنید

این ایده‌ها به ترتیب عبارتند از: 

۱. به‌عنوان جایگزین گوشی همراه هوشمند

اگرچه فناوری راه خود را برای ثبت اطلاعات و داده‌‌‌‌ها پیدا کرده است اما مشکلاتی نیز پیرامون آن وجود دارد. همه‌ی افراد در گوشی هوشمند خود دارای تماس‌‌‌‌ها، تاریخ‌‌‌‌ها و حتی امور مالی مهمی هستند که نگهداری آن‌‌ها برایشان اهمیت بسزایی دارد.

از آنجایی که امکان پاک شدن و از بین رفتن اینگونه اطلاعات در گوشی‌‌‌‌های همراه بسیار زیاد است، استفاده از دفتر خالی برای یادداشت موارد مهمی نظیر تماس‌‌‌‌ها، پیام‌‌‌‌ها و کلیه مواردی که درون گوشی همراه است، ایده جالب و فوق العاده خوبی به نظر می‌رسد.

استفاده از دفتر خالی به‌عنوان جایگزین گوشی همراه هوشمند

در این صورت می‌توانید از نگهداری اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید. این کار درون شرکت‌‌‌‌ها و سازمان‌‌‌‌ها برای نگهداری اطلاعات مهم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشهاد بادپرکی: حتما به این صفحه سر بزنید و از تماشای محصولات لذت ببرید. " دفتر مشق فانتزی دخترانه "

۲. دفترچه خاطرات

ایده دیگر برای استفاده از دفتر که به ذهن می‌رسد تبدیل دفتر خالی به یک دفترچه خاطرات همیشگی است. این کار دارای انعطاف‌پذیری زیادی است، به طوری که شما می‌توانید یک دفتر ساده را با کمی تزئین به یک دفتر خاطرات خاص و متفاوت تبدیل کنید(برای این کار می‌توانید از مقاله " تزیین جلد دفتر به روش‌های مختلف " کمک بگیرید).

همه ما دارای خاطراتی هستیم که دوست داریم در یک جای مشخص ثبت کنیم و پس از گذشت زمانی با دسترسی به آن‌‌ها حس و حال خوشایند آن لحظه برایمان تداعی شود. بنابراین شما می‌توانید از دفترچه خاطرات به عنوان یک ایده برای استفاده از دفتر خالی استفاده کنید و بهترین لحظات خود را در آن ثبت کنید.

دفترچه خاطرات - ایده برای استفاده از دفتر

۳. تبدیل دفتر به لیست اهداف / کار‌‌‌های روزانه

اگر شما روز‌‌‌‌های شلوغی را پشت سر می‌گذارید و اطلاعات پراکنده روزانه خود را از یاد می‌برید، می‌توانید از یک دفتر خالی به عنوان چک لیست اهداف روزانه خود استفاده کنید.

داشتن لیست اهداف روزانه نظم خاصی به زندگی شما می‌بخشد و روال کار‌‌‌‌ها را به حالت روتین تبدیل خواهد کرد.

۴. استفاده از دفتر خالی برای نوشتن اشعار

شاعران کلمات ارزشمند خود را روی برگه‌‌‌‌های سفید می‌سرودند و سپس به کتاب تبدیل می‌شد و به مردم انتقال می‌یافت. چنانچه دارای طبع شاعری هستید و گاهی اوقات شعر‌‌‌‌هایی به ذهنتان می‌رسد، می‌توانید آن‌‌ها را درون یک دفتر خالی یادداشت کنید.

البته نیاز نیست که حتما خودتان شاعر باشید، همه ما در طول روز شعرهایی را در فضای مجازی، تلویزیون، رادیو، در صحبت با دوستان، حتی پشت نیسان و کامیون می‌شنویم و می‌خوانیم که بسیار برایمان جذاب است، این اشعار را نیز می‌توان درون این دفتر یادداشت کرد.

استفاده از دفتر خالی برای نوشتن اشعار

۵. آلبوم عکاسی

تبدیل دفتر خالی به یک دفتر عکاسی ایده جالبی است که شاید بسیاری افراد با شنیدن آن به این نکته اشاره کنند، با وجود آلبوم‌‌‌های عکاسی چه نیازی به دفتر تصویری است؟؟؟

باید بگوییم برخلاف آلبوم که تنها می‌توان عکس‌‌‌ها را در آن جای داد، می‌توانید از یک دفتر خالی به عنوان ترکیبی از آلبوم عکاسی، دفتر خاطرات و یادداشت داستان‌‌‌های کوتاه استفاده کنید.

دفتر‌‌‌های تصویری این امکان را به شما می‌دهند عکس‌‌‌های یادگاری را درون آن جای دهید و موارد مهم مربوط به عکس‌‌‌ها را در کنار آن‌ها بنویسید.

استفاده از دفتر خالی به عنوان آلبوم عکس

الزامی برای دفترچه خاطرات بودن این ایده وجود ندارد، زیرا حتی برخی پزشکان برای عدم فراموشی نکات برخی عکس‌‌‌ها آن را درون یک دفتر خالی می‌چسبانند و نکات مربوط به آن را کنار عکس یادداشت می‌کنند.

در کلیه زمینه‌‌‌ها و سبک‌‌‌ها این ایده قابلیت استفاده دارد و بسیار کاربردی به نظر می‌آید.

۶. نوشتن لیستی از فیلم‌‌‌های موردعلاقه

همه ما فیلم‌‌‌هایی تماشا می‌کنیم که نامشان را فراموش می‌کینم و یا لیستی از اسم‌های فیلم و سریال‌‌‌ها را در نظر می‌گیریم و نهایتا آن‌‌ها را به باد فراموشی می‌سپاریم. چاره این کار را می‌توان یک دفتر خالی و یادداشت نام لیستی از فیلم‌‌‌های مورد علاقه دانست.

همچنین شما می‌توانید دسته‌بندی کامل سریال‌‌‌ها را در دفتر بنویسید. برای مثلا می‌توانید نام فیلم‌‌‌های کلاسیک را یک دسته و فیلم‌‌‌های جنایی را دسته دیگر قرار دهید و حتی برای تماشای آن‌‌ها زمان تعیین کنید.

نوشتن لیستی از فیلم های مورد علاقه

حتی می‌توانید یک چک لیست در کنار نام‌‌‌ها قرار دهید که پس از تماشای آن فیلم و سریال اسم را خط بزنید و سراغ فیلم دیگری بروید تا زحمت خرید و یا دانلود فیلم تکراری را در صورت فراموش کردن نام آن به خود ندهید.

۷. استفاده از دفتر خالی برای خلاصه‌برداری مطالب درسی یا کاری

کلیه مشاوران تحصیلی برای بازده بیشتر درسی و یا حتی کاری افراد را به خلاصه‌برداری از مطالب مطالعه شده تشویق می‌کنند. اهمیت خلاصه‌برداری هنگام نوشتن مقالات علمی نیز بسیار زیاد است.

شما می‌توانید از یک دفتر خالی برای نوشتن مطالب مهم و چکیده مطالبی که مطالعه کرده‌اید استفاده کنید. به این ترتیب زمانی که نکات مهم یا یک موضوع را فراموش کردید نیازی به مطالعه آن نخواهد بود و می‌توانید با دسترسی به دفتر چکیده در کمترین زمان خلاصه آن را مطالعه کنید.

 استفاده از دفتر خالی برای خلاصه‌برداری مطالب درسی یا کاری

۸. آخرین ایده استفاده از دفتر خالی؛ یادداشت دستورالعمل‌‌ها و مطالب گوناگون

روزانه در تعاملات اجتماعی خود دستورالعمل‌‌های مختلفی را یاد می‌گیرید که ممکن است آن را فراموش کنید. می‌توانید با یادداشت‌ آن‌‌ها در یک دفتر خالی لیستی از مهم‌ترین دستورالعمل‌‌ها را که برای زمینه‌‌های مختلف کاربرد دارد داشته باشید.

به صورت کلی می‌توانید از یک دفتر خالی برای یادداشت نکات زیر استفاده کنید:

 • لیست مواد غذایی
 • اسرار
 • عناوین خبر
 • آرزو و جاه طلبی‌‌ها
 • چسباندن چیز‌های بصری (مانند عکس، برش مجله، بلیط، تمبر، تصاویر و ...)
 • عادت‌‌های مثبت
 • نقشه‌برداری ذهنی (برای سازماندهی ذهن روشی عالی است)
 • مزایا و معایب (جوانب مثبت و منفی هر چیزی)
 • زبان‌‌های جدید
 • سفرنامه (اتفاقات یا عکس ها)
 • کتاب طنز
 • هزینه‌‌ها
 • برنامه‌ریزی سفر
 • ملاقات‌‌ها
 • رمزها    
بیشتر بخوانید: " آموزش ساخت اسکرپ بوک "

جمع‌بندی

 ایده استفاده از دفتر خالی برای کسانی است که می‌خواهند برای بهتر شدن زندگی خود قدم مهمی بردارند. شاید عجیب به نظر برسد اما یادداشت کلیه نکات گفته شده برای بهبود شرایط زندگی بسیار مهم است.

همه انسان‌‌های موفق دارای دفترچه‌ای شامل لیست اهداف، تنظیم روابط کاری و ... بوده‌اند. استفاده‌‌های گوناگون از یک دفتر خالی مسیر را برای افراد هموار می‌کند تا خواسته‌هایشان را روی برگه سفید یادداشت کنند و آن‌‌ها را به تحقق رسانند.

دیدگاه‌ مخاطبین:
avatar
ماهسا
در تاریخ 16 فروردین 1400 نوشت:
جالب بود؛ ممنون از سایت خوبتون که در زمینه لوازم تحریر و اسباب بازی دارید به این خوبی فعالیت میکنید...
پاسخ بادپرک:
خیلی ممنون از اینکه به ما اینهمه انرژی مثبت و خوب میدید
باز هم به سایت لوازم تحریر بادپرک سر بزنید
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak