چگونه غلط گیر درست کنیم؟

چگونه غلط گیر درست کنیم؟

تاریخ انتشار: 1400/04/27
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاید دوست داشته باشید ساخت برخی وسایل را در خانه امتحان کنید. امروز می‌خواهیم ببینیم مواد ساخت غلط گیر چیست و چگونه غلط گیر درست کنیم. می دانید غلط گیر انواع مختلفی شامل غلط گیر نواری و مایع (لاک) دارد.

شاید دوست داشته باشید طرز ساخت غلط گیر نواری و مایع را یاد بگیرید. در این مقاله آموزش ساخت لاک غلط گیر بر مبنای آب را برای شما آماده کرده ایم.

همراه بادپرک (فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر ایرانی) باشید.

چگونه لاک غلط گیر درست کنیم؟

ابتدا باید با طرز ساخت غلط گیر به صورت‌هایی که در بازار موجود است آشنا شویم. دو نوع لاک غلط گیر وجود دارد که موادشان قدری باهم متفاوت است. این تفاوت به مایع مربوط می‌شود.

برخی از غلط گیر ها با پایه حلالی ساخته می‌شوندکه از فرمولاسیونی سمی و مضر دارد. این فرمولاسیون دیگر منسوخ شده است. امروز غلط گیرهای موجود مبتنی بر آب هستند. 

چگونه غلط گیر درست کنیم

بر این اساس که دانش آموزان از مقطعی که خودکار استفاده می‌کنند، دائما به غلط گیر نیاز دارند، ما نیز باید نمونه‌ی سالم‌تر و بی‌ضررتر را استفاده کنیم.

اگر بدانیم خودمان چگونه غلط گیر درست کنیم، شاید خیالمان از بابت سلامت ماده راحت‌تر باشد. طرز ساخت غلط گیر نواری به دلیل تفاوت ساختاری و اساسی که با لاک غلط گیر دارد، در این مطلب نمی‌گنجد. 

پیشنهاد بادپرکی: در صورتی که امکان ساخت لاک غلط گیر در خانه را ندارید، میتوانید با کیک بر روی لینک داخل پرانتز  "غلط گیری فانتزی" بهترین نمونه غلط گیر ایرانی را تهیه کنید.

مواد لازم در طرز تهیه لاک غلط گیر

پیش از آن که به آموزش ساخت لاک غلط گیر بپردازیم، باید فرمولاسیون آن را بشناسیم. این اجزا در لاک غلط گیر وجود دارد:

  1. حلال یا آب که در لاک ایجاد روانی کند.
  2. ماده سفید جامد که قدرت پوشانندگی جوهر را داشته باشد.
  3. یک مایع خاص برای ایجاد قوام در لاک که از پخش شدن آن جلوگیری کند.
  4. در صورت لزوم مقدار بسیار کمی حلال (ممکن است اصلا نیاز نباشد.)
نکته: از حلال برای سرعت خشک شدن در طرز تهیه لاک غلط گیر استفاده می‌شود. با توجه به شرایط اقلیمی باید ببینیم نیاز به چنین موردی هست یا خیر. در کشور ما که بیشتر اقلیم‌ها دارای آب و هوای خشک هستند، معمولا نیازی نیست به روند خشک شدن سرعت داده شود.

حال کدام مواد ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم دارند؟ این مواد را تهیه کنید تا ببینیم چگونه غلط گیر درست کنیم.

چگونه لاک غلط گیر درست کنیم

  1. دی اکسید تیتانیوم یا تیتان (TiO2): از این ماده به عنوان پوشاننده استفاده می‌کنیم. تهیه‌ی دی اکسید تیتانیوم یا تیتان از فروشندگانی که مواد اولیه رنگ و پلاستیک ارائه می‌دهند، امکان‌پذیر است. این ماده جامد و به صورت پودری است.                              
  2. رزین اکریلیک: از این ماده می‌توانیم به عنوان قوام دهنده استفاده کنیم. رزین اکریلیک معمولا در آب حل شدنی است. برخی تولید کنندگان ایرانی این ماده را تولید می‌کنند و در دسترس است.                                                                                            
  3. آب: نکته مهم این است که مقدار دی اکسید تیتانیوم، 50 درصد از حجم لاک غلط گیر است. رزین اکریلیک 10 درصد را تشکیل می‌دهد و برای 40 درصد باقی مانده‌ در ساخت لاک غلط گیر، آب استفاده می‌شود.                                                                      
  4. یک ظرف با پوشش محکم و مناسب: برای محافظت از لاک غلط گیر و خشک نشدن آن نیاز به ظرفی با درپوش مناسب داریم. می‌توان از ظرف‌های خالی شده‌ی لاک‌های قبلی استفاده کرد.                                                                                                   
  5. یک شیء ساچمه‌ای: مواد جامد موجود در لاک غلط گیر در حالت ساکن ته‌نشین می‌شوند. این شیء ساچمه‌ای برای آن استفاده می‌شود که پیش از استفاده و با تکان دادن ظرف، لاک غلط گیر به خوبی مخلوط شود. 

تمام مواد فوق را در شرایطی مناسب باهم مخلوط می‌کنیم. ظرفی که برای نگهداری و استفاده از لاک غلط گیر داریم، باید تمیز و خشک و آماده باشد.

بهتر است از بقایای لاک‌های قبلی در آن چیزی نباشد. زیرا ممکن است خشک یا فاسد شده باشد و فرمولاسیون ما را تغییر دهد.

مخلوط را در ظرف می‌ریزیم و ساچمه را در آن می‌اندازیم. سپس در ظرف را محکم می‌بندیم و در جای مناسب با دمای معمول قرار می‌دهیم. 

لاک غلط گیر چه کاربردهایی دارد؟

از لاک غلط گیر می‌توانیم برای پوشاندن انواع خطوط و نوشته‌های جوهری و چاپی استفاده کنیم. منظور از جوهر تنها جوهر خودکار نیست. جوهر ماژیک را نیز می‌توان با این ماده پوشش داد.

آموزش ساخت لاک غلط گیر

هنگام استفاده از لاک غلط گیر حتما باید کمی صبر کنید تا لاک کاملا خشک شود. به این ترتیب پوشش کامل‌تری خواهید داشت و لاک با تماس دستتان روی کاغذ پخش نخواهد شد. سپس می‌توانید حتی روی آن هم واژه‌ی اصلاح شده را بنویسید. 

 
سخن آخر
حال که دانستیم چگونه غلط گیر درست کنیم، می‌توانیم مقدار زیادی از آن را در یک نوبت تهیه کنیم. سپس مقداری را که می‌خواهیم در دسترس باشد در ظرف لاک بریزیم و باقی‌مانده را در جای دیگری نگه‌داری کنیم.

به این ترتیب می‌توانیم هرگاه محتویات ظرف لاک تمام شد، آن را دوباره شارژ کنیم. شما نیز می‌توانید ایده‌های خود را در رابطه با آموزش ساخت لاک غلط گیر با ما در میان بگذارید. 

 

دیدگاه‌ مخاطبین:
avatar
خ علیپور
در تاریخ 2 مرداد 1400 نوشت:
لاک غلط گیر نواری فانتزی هم اگه میشه روش ساخت ش رو بگین
پاسخ بادپرک:
سلام دوست بادپرکی
بله به زودی منتشر میشه:؟)
بازم به سایت لوازم تحریر و اسباب بازی بادپرک سر بزنین
avatar
فاطمه حسینی
در تاریخ 2 مرداد 1400 نوشت:
درست کردن لاک غلط گیر اینهمه دردسر داره خب چ کاریه آدم یدونه غلط گیر نواری میخره
پاسخ بادپرک:
سلام فاطمه جان دوست بادپرکی
خیلی ممنون از اینکه نظرتو با بقیه بادپرکی ها در میون
گذاشتی؛ در کل که بله مقرون به صرف نیست اما خب بعضی از بچه ها دوست دارند خودشون هم یکبار لاک غلط گیر رو درست کنند:)
avatar
علی خلیلی
در تاریخ 2 مرداد 1400 نوشت:
فکر میکنم درست کردن لاک غلط گیر با این همه توضیحات مقرون به صرفه نباشه با خرید یدونه لاک غلط گیر تا یک سال راحتیم
پاسخ بادپرک:
سلام علی جان دوست بادپرکی
خیلی ممنون از اینکه نظرتو با بقیه بادپرکی ها در میون
گذاشتی؛ در کل که بله مقرون به صرف نیست اما خب بعضی از بچه ها دوست دارند خودشون هم یکبار لاک غلط گیر رو درست کنند:)
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak