مداد رنگی پلی کروم چیست؟ هر آنچه که باید درباره مدادرنگی پلی کروم بدانید

مداد رنگی پلی کروم چیست؟ هر آنچه که باید درباره مدادرنگی پلی کروم بدانید

تاریخ انتشار: 1400/08/15
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رنگ‌های زیبا و زنده در یک نقاشی بیش از هرچیز چشم‌ها را مجذوب خود می‌کند و این راز محبوبیت مداد رنگی پلی کروم نزد هنرمندان است. در این مقاله بادپرک به شما می‌گوید مداد رنگی پلی کروم چیست و چه تأثیر و کاربردی در نقاشی شما خواهد داشت؟

تاریخچه، ویژگی‌ها، قیمت، برندها و هرچه باید درباره این مدادرنگی فانتزی و خاص بدانید، همین‌جا است.

 

تاریخچه مداد رنگی پلی کروم

مداد رنگی پلی کروم محصول شرکت فابرکاستل است که در سال 1908 آن را تولید و معرفی کرد. این شرکت سابقه‌ای 250 ساله دارد و کار خود را با تولید انواع مداد و نوشت‌افزار آغاز کرده است.

فابرکاستل در تولید انواع مداد رنگی پیشگام بوده است و تحسین محصولاتش از سوی ونسان ونگوک در تاریخچة آن می‌درخشد. محصولات این برند مورد استفادة کودک تا بزرگسال و مبتدی تا هنرمند حرفه‌ای است.

 

مداد رنگی پلی کروم چیست

 

ویژگی‌های مداد رنگی پلی کروم چیست؟

این همه محبوبیت برای یک مداد رنگی نمی‌تواند بیهوده باشد و بی‌پایه باشد. مداد رنگی پلی کروم با ویژگی‌های خاص و بی‌نظیرش به نقاشی‌ها جان می‌بخشد. استفاده از این مداد رنگی سبب بالارفتن کیفیت آثار هنری می‌شود. ببینیم ویژگی‌ها و وجوه تمایز مداد رنگی پلی کروم چیست؟

 

رنگدانه‌های مرغوب

اگر بخواهیم بگوییم اصلی‌ترین و مهم‍ترین ویژگی مداد رنگی پلی کروم چیست، آن برخورداری از رنگدانه‌های مرغوب است. این رنگدانه‌های مرغوب سبب شده است بافت نوک این مداد رنگی ها  نرم و تقریبا شبیه به پاستل روغنی باشد. به همین دلیل اثری زنده و زیبا برجای می‌گذارد.

 

مدادی مناسب تکنیک‌های خاص

به دلیل کیفیت بالا و نرمی نوک مداد رنگی پلی کروم، این نوع مداد رنگی برای اجرای تکنیک‌های خاص نقاشی از قبیل هاشور زدن، محو کردن و سایه روشن ایده‌آل محسوب می‌شود. مداد رنگی‌های پلی کروم با مغز مرغوبی که دارند، بسیار خوب و حرفه ای عمل می کند.

این کارکرد حرفه‌ای در همة شرایط هنگام کشیدن انواع خطوط نازک یا ضخیم بهترین ابزار است. همچنین در ایجاد سایه‌روشن، چه ملایم و چه شدید و پر کنتراست عالی عمل می‌کند.

مداد رنگی پلی کروم برای دیگر تکنیک‌های خاص مانند شیار‌اندازی، خراش و شیوه سفید کردن، عملکردی عالی دارد.

 

 

سایه‌پردازی‌های حرفه‌ای

در تکنیک‌های سایه‌پردازی در نقاشی نیاز است خطوط مرز مشخصی نداشته باشند تا سایه یکنواخت ایجاد شود.  اگر خطوط و سایه‌ها با مداد رنگی پلی کروم ایجاد شوند، می‌بینید که قابلیت عجیبی برای روی هم قرار گرفتن و در هم محو شدن دارند.

حاصل کار، رنگ‌آمیزی پیوسته و یکنواختی خواهد بود که جلوه نقاشی شما را دوچندان می‌کند.

درجات تیرگی و روشنایی و نیز حجم‌ها را می‌توان با کمک این ابزار حرفه‌ای و نیرومند نقاشی کرد. در واقع عملکرد بسیار مناسب مداد رنگی پلی کروم هنگام اضافه کردن لایه های متعدد رنگ اساسی‌ترین تفاوت این مداد با سایر انواع مداد رنگی است.

با کمک این مداد رنگی می‌توانید با خیال راحت و بی آن‌که نگران خراب شدن یا به هم ریختن لایه‌های زیرین باشید، لایه‌های رنگ (تا 8 و گاهی تا 12 لایه) را اضافه کنید تا به عمق رنگ مدنظرتان برسید.

با استفاده از این سری مدادرنگی می‌توانید به راحتی تا ۸ رنگ و گاهی تا ۱۲ رنگ را به صورت لایه لایه روی هم قرار دهید و حجم و کنتراست رنگ موردنظر خود را ایجاد کنید. همچنین قادر خواهید بود با بهره‌گیری از نوک و پهنای مداد رنگی‌های پلی‌کروم و کم و زیاد کردن فشار دست عمق و تیرگی رنگ مورد نظر خود را شکل دهید.

مدادهای پلی کروم مقاومت بالایی در برابر آب دارند. به همین دلیل نقاشی‌هایی که با مداد رنگی پلی کروم می‌کشید، دوام بیشتری دارند. این مدادها فاقد سموم و مواد شیمیایی مضر هستند.

 

بهترین مداد رنگی پلی کروم

 

بهترین مارک مداد رنگی پلی کروم

اگرچه معرفی کننده مدادرنگی پلی کروم و تولید کننده انواع مداد رنگی فابرکاستل بوده و سابقه‌ای دیرینه در تولید آن دارد، اکنون پریسماکالر رقیب جدی این برند در تولید مداد رنگی پلی کروم به شمار می‌رود.

این دو برند اکنون با اختلاف زیادی نسبت به سایر برندها باهم رقابت دارند و بهترین مارک مدادرنگی پلی کروم شناخته می‌شوند. فابرکاستل برندی آلمانی و پریسماکالر برندی آمریکایی است که واحد تولید آن در کشور مکزیک استقرار دارد.

هنرمندان عرصه نقاشی غالبا هردوی این برندها را خوب و عالی معرفی کرده‌اند. در مقایسه مداد رنگی پلی کروم فابر کاستل و پریسماکالر به برخی تفاوت‌های جزئی اشاره می‌شود:

  • نرمی بیشتر مغز پریسماکالر
  • شفافیت بیشتر رنگ‌های پریسماکالر و عمق بیشتر رنگ‌های تیرة فابرکاستل
  • مناسب‌تر بودن فابرکاستل برای کارهای رئال و پریسماکالر برای فانتزی
  • محو شوندگی بیشتر پریسماکالر نسبت به فابرکاستل
  • پاک شوندگی راحت‌تر فابرکاستل نسبت به پریسماکالر
  • قدرت فابرکاستل در ایجاد لایه‌های بیشتر
  • ماندگاری بیشتر فابرکاستل

 

مداد پلی کروم

 

قیمت مداد رنگی پلی کروم

با نظر به تمام آن‌چه در ویژگی‌های مداد رنگی پلی کروم گفتیم می‌توان دریافت مداد رنگی پلی کروم قیمت بالایی دارد. این مداد رنگی در دستة ابزارهای حرفه‌ای و گران‌قیمت قرار دارد. در قیمت دلاری محصول بیرون آمده از کمپانی، فابرکاستل از پریسماکالر گران‌تر است.

البته فابرکاستل توزیع مناسب‌تر و گسترده‌تری دارد. قیمت مداد رنگی پلی کروم پریسماکالر به این دلیل که به اندازة فابرکاستل در دسترس نیست و دسترسی به آن ممکن است هزینه‌های جانبی حمل و نقل را داشته باشد، تقریبا با فابرکاستل یکسان می‌شود.

اساسا نمی‌توان از یک ابزار حرفه‌ای و بسیار مرغوب انتظار قیمت پایین و ارزان داشت. به همین دلیل اگر به دنبال مداد رنگی پلی کروم قیمت پایین و ارزان هستید، احتمال موفقیت شما کم است.

با این حال راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید خریدی به صرفه و اقتصادی داشته باشید:

خرید مداد رنگی پلی کروم تکی یکی از راه‌هایی است که سازندگان پیش روی شما گذاشته‌اند. با توجه به فوق حرفه‌ای بودن این محصول، نیازی نیست حتما آن را به صورت بسته‌بندی و در تعداد بالا بخرید.

شما می‌توانید رنگ‌های مورد نیاز خود را به صورت دانه‌ای خریداری کنید. همچنین اگر در بسته‌بندی از قبل خریداری شده، رنگی را بیشتر استفاده کردید و زودتر تمام شد می‌توانید همان یک رنگ را تجدید کنید.

راه دیگر این است که از میان دو نوع بسته‌بندی فلزی و چوبی، نوع فلزی را انتخاب کنید زیرا جعبه‌های چوبی قیمت بالاتری دارند. 

مقاله پیشنهادی بادپرک: راهنمای خرید مداد رنگی
 

سخن پایانی

دانستیم مداد رنگی پلی کروم چیست و اصلی‌ترین ویژگی‌های متمایز کنندة آن با سایر مداد‌رنگی‌ها کدام است. این مداد‌رنگی برای افراد حرفه‌ای است بنابراین دانش‌آموزان یا مبتدیان به آن نیاز ندارند.

آیا تا به حال یک نقاشی پلی کروم دیده‌اید؟ این نقاشی چه ویژگی‌هایی داشته است؟ برای ما در کامنت‌ها بنویسید.

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak