انواع کلاسور دانشجویی دخترانه و پسرانه

انواع کلاسور دانشجویی دخترانه و پسرانه

تاریخ انتشار: 1400/04/17
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در دوران دانشجویی برای گردآوری و نگهداشت جزوه‌ها و برگه‌های خود بهترین انتخاب، کلاسور است. انتخاب انواع کلاسور دانشجویی از میان مدل‌های متنوعی که وجود دارد بسته به این است که چه طرح‌، جنس و ابعادی مد نظرمان باشد.

بادپرک ( فروشگاه اینترنتی لوازم تحریر ایرانی ) در ادامه نمونه‌هایی از رایج‌ترین ابعاد، جنس و مدل کلاسور دانشجویی را به شما معرفی می‌کند.

 
انواع کلاسور دانشجویی بر مبنای ابعاد

دو اندازه کلاسور برای استفاده دانشجویی رایج است: A4 و A3.


کلاسور دانشجویی A4

تقریبا بیشترین استفاده را این اندازه کلاسور دارد. ابعاد این کلاسور مناسب برای محافظت و کنار هم نگه داشتن برگه‌هایی در اندازه A4 است. البته قطعا ابعاد خود کلاسور از A4 قدری بزرگ‌تر است تا پوشش خوبی برای برگه‌ها داشته باشد. 


کلاسور دانشجویی A3

استفاده از این مدل کلاسور دانشجویی بیشتر میان دانشجویان برخی رشته‌ها شایع است. مثلا ممکن است برای بچه‌های هنر، معماری یا نقشه‌کشی کارایی بیشتری داشته باشد.

البته باید درنظر گرفت که در بعضی موارد ممکن است انتخاب و خرید دفتر مناسب تر  از  انتخاب کلاسور باشد.

انواع کلاسور دانشجویی بر مبنای جنس

همان‌طور که جلد دفترها و دفترچه‌ها متنوع است، انواع کلاسور دانشجویی نیز می‌توانند از جنس‌های مختلف ساخته شوند. رایج‌ترین آن‌ها را فهرست می‌کنیم:

انواع کلاسور دانشجویی

کلاسور دانشجویی چرم

چرم یکی از جنس‌های دارای دوام خوب و ظاهر کلاسیک و شیک است. اگر علاقه‌مند به این جنس هستید، می‌توانید کلاسور دانشجویی را تهیه کنید و آن را با سایر وسایل چرمی خود ست کنید.

کلاسور دانشجویی چرم این مزیت را دارد که به دلیل انعطاف جنس، می‌توان در داخل آن جیب‌ها و بندهای مختلفی طراحی کرد. به این ترتیب جاهای بیشتری برای حفظ وسایل دارد. البته وزن آن نسبتا بیشتر می‌شود.

کلاسور دانشجویی چرم می‌تواند تا حدی تنوع رنگ داشته باشد. البته تنوع رنگ چرم مصنوعی بیش از طبیعی است. 
 

کلاسور دانشجویی پلاستیکی

جنس پلاستیک نیز جنسی بادوام و برای حفاظت برگه‌ها مناسب است. مزیت آن این است که پوسته‌پوسته یا پاره نمی‌شود و نسبت به جنس چرم سبک‌تر است. حلقه‌های کلاسور پلاستیکی می‌تواند فلزی یا از جنس پلاستیک فشرده باشد.

تنوع رنگ انواع کلاسور دانشجویی پلاستیکی بیشتر از مدل‌های چرمی است.


کلاسور دانشجویی پارچه‌ای

منظور از پارچه‌ای بودن روکشی است که مانند چرم بر جلد کلاسور کشیده می‌شود. بنابراین می‌توان حدس زد تنوع رنگ انواع کلاسور دانشجویی پارچه‌ای از نمونه‌های پلاستیکی و چرمی بیشتر است.

خود پارچه‌ها هم می‌توانند جنس‌های مختلف مخملی، نخی، جین و ... داشته باشند. همچنین ممکن است ساده یا طرح‌دار باشند. 

انواع کلاسور دانشجویی- طرح چرم

انواع کلاسور دانشجویی پسرانه

پسرهای دانشجو معمولا به دنبال طرح‌های ساده و رنگ‌های پسرانه برای کلاسور هستند. از همه‌ی انواع کلاسور دانشجویی با هر جنسی که دارند، می‌توان نمونه‌هایی را یافت که با روحیات و سلیقه‌ی آقایان بیشتر هماهنگ باشد.

ویژگی‌های کلاسورهایی که معمولا آقایان انتخاب می‌کنند به این قرار است:

  • رنگ: سبز، آبی، سورمه‌ای، خاکستری، سفید، مشکی، بنفش، قرمز... . می‌بینیم که رنگ‌های بسیاری می‌تواند با سلیقه و روحیه‌ی آقایان جور باشد. شاید فقط صورتی را انتخاب نکنند!

البته در آن مورد هم واقعا هیچ محدودیتی وجود ندارد. نظر ما بر اساس آن چیزی است در انتخاب بیشتر آقاپسرها می‌بینیم.

انواع کلاسور دانشجویی پسرانه

  • جنس: تمام جنس‌های پارچه‌ای، چرمی، پلاستیکی و ... می‌تواند انتخاب آقایان دانشجو باشد. جنس‌های چرمی و پلاستیکی احتمالا طرفداران بیشتری میان آقایان دارد. در انتخاب جنس پارچه اعم از نخی، مخمل یا جین نیز معمولا تفاوتی نیست.                    
  • طرح: اگر کلاسور پلاستیکی یا پارچه‌ای طرح‌دار باشد، ممکن است آقایان ترجیح دهند طرح‌های ساده را انتخاب کنند. برخی از انواع کلاسور دانشجویی طرح‌های فانتزی یا دخترانه دارند که شاید چندان با سلیقه پسرها جور نباشد.
     

انواع کلاسور دانشجویی دخترانه

دخترخانم‌ها معمولا بیشتر به دنبال طرح‌های خاص و متنوع هستند. البته سلیقه‌ها نیز بسیار گوناگون است. برخی سبک‌های کلاسیک، برخی اسپرت و برخی فانتزی را می‌پسندند. از میان انواع کلاسور دانشجویی می‌توان نمونه‌های زیادی را یافت که مورد پسند دخترخانم‌ها باشد.

اما ویژگی‌های کلاسورهایی که بیشتر احتمال می‌رود از سوی دخترخانم‌ها پسندیده شود این موارد هستند:

  • جنس: تمام جنس‌های چرمی، پارچه‌ای یا پلاستیکی می‌توان سلیقه دخترخانم‌ها باشد. اگر سلیقه، کلاسیک پسند باشد، احتمالا کلاسور چرمی جایگاه خاصی پیدا می‌کند. شاید هم دوست داشته باشند جنس پلاستیکی را انتخاب کنند.
اما آنچه بیشتر مشاهده می‌شود تمایل دخترخانم‌ها به کلاسور پارچه‌ای است. دلیل آن نیز احتمالا در تنوع طرح و رنگ و لطافت جنس است.
  • رنگ: سفید، مشکی، سبز، آبی، صورتی، نارنجی، بنفش، سرخابی و... . درواقع بی‌نهایت رنگ هست که خانم‌ها می‌توانند انتخاب کنند. البته سلیقه‌ی بیشتر خانم‌ها به سوی رنگ‌های شاد یا فانتزی است.

انواع کلاسور چرمی یا پلاستیکی در مقایسه با پارچه‌ای تنوع رنگ زیادی ندارند. در عوض جنس پارچه‌ای با رنگ‌های زیبا که مورد پسند خانم‌های دانشجو است، معمولا در اولویت توجه قرار می‌گیرد.

  • طرح: طرح‌های لطیف هنری و فانتزی معمولا بیشتر مورد توجه خانم‌های دانشجو است. کلاسورهایی از جنس پلاستیک طرح‌دار یا پارچه‌های رنگی و گلدار بیشتر از سوی ایشان انتخاب می‌شود. 
     

کلاسور دانشجویی فانتزی

مدل کلاسور دانشجویی می‌تواند فانتزی باشد. دفتر کلاسور فانتزی به مدل‌هایی گفته می‌شود که رنگ و طرحی خاص و فانتزی دارند یا مواردی به آن‌ها اضافه شده که ظاهرشان را فانتزی کرده است. کلاسورهای پارچه‌ای طرح‌دار معمولا در این دسته قرار می‌گیرند.

ممکن است کلاسورهایی ببینیم که علاوه بر داشتن رنگ و طرح خاص، تزئینات ویژه‌ای هم روی آن‌ها اجرا شده است. مثلا دکمه، بند یا بستی مدل دار دارند و یا رویه‌ی آن‌ها تزیین شده است. حتی یک کلاسور ساده را می‌توان به کلاسور دانشجویی فانتزی تبدیل کرد. 
 انواع کلاسور دانشجویی-فانتزی

برندهای کلاسور ایرانی

برندهای تولید نوشت افزار ایرانی در تولید انواع کلاسور دانشجویی نیز فعال‌ هستند. برندهایی چون کتیبه قلم، برگ، زرین، پرسام، لیمو، ایما، امید دیمو و بسیاری برندهای دیگر انواع کلاسورهای ساده و فانتزی دانشجویی را تولید می‌کنند.

مزیت برندهای تولید داخل این است که برخی از آن‌ها تصویر شهدا یا افتخارات میهنی را روی جلد کلاسور اجرا می‌کنند که می‌تواند انتخاب بسیاری از دانشجویان آقا و خانم باشد. 

 

سخن آخر

انواع کلاسور دانشجویی اعم از A4 و A3 و جنس‌های چرمی، پلاستیکی، پارچه‌ای را به شما عزیزان معرفی کردیم. اگر به طرح‌های کلاسور دانشجویی فانتزی یا ساده علاقه دارید می‌توانید با گشتی در صفحه محصولات بادپرک تنوع فراوان آن‌ها را ببینید.

انتخاب شما برای روزهای بی‌نظیر دانشگاه چیست؟

 

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak